10:47 pm - Saturday August 8, 2020

يكشنبه 19 مرداد 1399 , 17 : 10 ق.ظ

سفری به يلواستون

 

نویسنده : امیر سیوانی

قاره آمریکا هر چند مانند کشورهای آسیایی و اروپایی دارای آثار باستانی نیست اما توانسته از منابع طبیعیش به بهترین وجه ممکن استفاده کرده و سالیانه میلیونها توریست را برای بازدید این مناطق به خود جلب کند. پارک های ملی یکی از این محل های جذب توریست است که در خیلی مواقع با هجوم مسافرین مشتاق مواجه است.

Yosemite پارک کالیفرنیا یکی از آن هاست ولی عظیم ترین و بزرگترین پارک ملی Yellow Stone است که گزارش اختصاصی از بازدید از این پارک تهیه کرده ایم و امیدواریم که شما هم روزی بتوانید از این منطقه زیبا بازدید کنید.

پارک یلواستون نختستین پارک ملی در جهان و آمریکا و یکی از معروفترین و جذاب ترین آنها برای خیلی از گردشگران و طبیعت دوستان بوده که حداقل آرزوی یک بار دیدین آن را دارند. مضاف بر جاذبه های طبیعی و حیات وحش منحصر به خود، کل مجموعه پارک در واقع یک محدوده فعال آتش فشانی است که در جای جای پارک و در کل پهنه عظیم پارک این فعالیت آتش فشانی در اشکال مختلف قابل مشاهده است. لذا از این لحاظ در جهان منحصر به فرد نیز هست. این پارک در اول مارس 1872 میلادی به وسیله کنگره ایالات متحده به عنوان پارک ملی در ایالت وایومینگ (Wyoming) تأسیس و سپس بخش هایی از ایالت های Montana و Idaho به محدوده پارک افزوده شد. مساحت فعلی پارک در حدود دو میلیون و دویست هزار اکر (acre) یا حدود 9 هزار کیلومترمربع می باشد که بخش عمده و اصلی آن در ایالت وایومینگ قرار داشته و یک نوار در شمال و یک نوار در ضلع غربی پارک به ترتیب مربوط به ایالت های مونتانا و آیداهو می باشد. شکل و نقشه جغرافیائی پارک تقریباً یک مربع مستطیل به شکل ذیل می باشد. کوهستانهای پارک بخش عمده ای از کوههای راکی را تشکیل می دهد.

طبق بررسیهای بعمل آمده بومیان آمریکا بیش از 11 هزار سال پیش در منطقه پارک اقامت و زندگی میکرده اند. این پارک بعدها در جریان سفرهای اکتشافی لوئیس (Lewis) و کلارک (Clarks) کشف گردید.

راهها و دروازه های ورودی و دسترسی به پارک:

این پارک با توجه به وسعت و پهنه وسیع جغرافیائی، چندین دروازه ورودی درغرب، شمال، جنوب و شرق دارد که به شرح ذیل می باشند:

1- ورودی جنوبی South entrance:

راه دسترسی از مسیر آزاد راه (High way) شماره 89 می باشد که در واقع مسیر ورود ایالت های وایومینگ، یوتا (Utah) و کلرادو را تسهیل می کند.

2- ورودی غربی West entrance:

راه دسترسی از آزاد راه شماره 20 می باشد که مسیر ورود ایالت های غربی مانند آیداهو، واشینگتن و اورگان (Oregan) و کانادایی های غربی را تسهیل می کند.

3- ورودی شرقی East entrance:

راه دسترسی از طریق آزاد راه شماره 20 می باشد. آزاد راه شماره 20 در واقع مانند خط استوا از غرب به شرق پارک را عبور می دهد و به طرف شرق ادامه پیدا میکند و می تواند از سمت شرق ورود مسافران ایالت های شرقی پارک را تسهیل کند.

4- دروازه های ورودی شمالی که شامل دو ورودی شمال غربی و شمالی شرقی است:

1-4- ورودی شمالی غربی معروف به دروازه روزولت و در مسیرآزاد راه 89 قرار دارد. آزاد راه 89 نیز مانند آزاد راه 20 ولی در جهت شمال به جنوب از میانه پارک عبور می کند و با راههای دسترسی متعدد داخل پارک شبکه راههای داخل پارک را تشکیل می دهد. شهرک Gardiner در مدخل این دروازه قرار دارد.

2-4- ورودی شمال شرقی North East entrance که در مسیر ورود آزاد راه شماره 212 قرار داشته و شهرک کوچک Cook City  که زمانی محل استخراج نقره بوده است در مدخل آن قرار دارد و این دروازه می تواند راه ورودی بخش شرقی مونتانا و سایر ایالت های شمال شرقی و شرق کانادا را پوشش دهد.

لازم به توضیح است تورهای گردشگری متعددی در رابطه با این پارک فعال هستند که در صورت عدم تمایل به رانندگی طولانی به طرق مختلف زمینی و هوایی به گردشگران ارائه خدمات می نمایند.

  • نحوه دسترسی از منطقه Bay areaبه پارک و مسیرهای حرکت و زمان لازم برای یک سفر زمینی :

بسته به دروازه ورودی انتخابی مورد نظر جهت ورود به پارک مسیرهای مختلفی از Bay area وجود دارد که البته اغلب آنها در عبور از مسیر صحرائی نوادا مشترک می باشند و حداقل زمان لازم برای رانندگی بدون اقامت در مسیر 14 ساعت تا 17 ساعت متفاوت می باشد.

مسیر حرکت ما و زمان صرف شده و شهرهای مهم مسیر :

مسیر انتخابی ما با توجه به اجاره کابین در ارتفاعات شهرک Gardiner در ضلع شمال غربی پلاک واقع در ایالت مونتانا و مسیر عبور و زمان صرف شده برای رسیدن به شرح ذیل می باشد:

ما از کوپرتینو به طرف شمال شرق از طریق آزاد راه 680 حرکت کرده و سپس وارد آزاد راه 80 شده و پس از عبور از شهر Reno با استفاده از آزادراه 93 به شهر Jackpot که شهر مرزی نوادا با ایالت Idaho است رسیده و وارد آیداهو شده و به شهر Twin Fall آیداهو رسیدیم و شب را در این شهر اقامت کردیم. مدت رانندگی کل مسیر با احتساب به توقف برای ناهار، استراحت و بنزین گیری حدود 12 ساعت بود.

شهر Twinfall در مسیر رودخانه Snek River قرار داشته و دو عارضه طبیعی و مهندسی شامل آبشار Twinfall  و نیز پل رودخانه محل گردش و تفریح مردم محلی و نیز مورد بازدید گردشگران است و هر دو بسیار دیدنی و زیبا هستند و دیدن آنها حتماً توصیه می شود. برخی از عکس های آنها به شرح پیوست است.                                                   ادامه در صفحه بعد

با توجه به نزدیکی شهر Twinfall به ایالت نوادا از هوای نسبتاً گرمی برخوردار است و یک شهر کاملاً متکی به کشاورزی است. ایالت نوادا یکی از مراکز مهم تولید سیب زمینی در آمریکا است و ذرت علوفه ای نیز به وفور کشت می شود.

روز دوم پس از بازدید از آبشار و پل شهر ادامه مسیر داده و از طریق آزاد راههای شماره 84،  86، 15 و نهایتاً آزاد راه 20 ادامه میسر داده و از طریق دروازه غربی

(West Entrance) وارد محدوده پارک شده و سپس در داخل پارک با استفاده از آزاد راه 89 به طرف خروجی شمال غربی پارک یا دروازه روزولت حرکت و پس از خروج از پارک در ارتفاعات شهرک Gardines (6 مایلی این شهرک) به کابین محل اقامت خود در دره

Bear Creek رسیدیم.

مهمترین جاذبه های توریستی و دیدنی پارک :

همانطور که گفته شد پارک یلواستون به دلیل فعالیت های آتشفشانی در تمام پهنه پارک یک استثنا بوده و جای جای، آن ببیننده  با مناظر شگفت انگیز مواجه می شود. علاوه بر آن جنگل ها و مراتع بسیار زیبا و مناظر طبیعی مانند رودخانه ها و دریاچه ها و آبشارهای متعدد و نیز حیات وحش استثنایی پارک جذابیت و زیبایی آن را دو چندان کرده است.

مهمترین نقاط دیدنی پارک به شرح ذیل می باشد :

1- آبفشانهای فیثفول قدیمی Old Faithful Geyser

در منطقه متمایل به جنوب غرب پارک قرار داشته و از آبفشانهای متعددی تشکیل می گردد و در دفتر پارک مجاور این نقطه مونیتوری ساعات تقریبی آبفشانی هر یک از آنها را نمایش می دهد و جهت بازدید کنندگان مسیر چوبی پیاده روی تعبیه شده و به راحتی قابل بازدید می باشند. ضمناً برای تماشای فورانها نیمکت برای نشستن نیز تعبیه گردیده است.

2- چشمه های آب داغ ماموت

Mommoth Hot Spring

این چشمه ها در نقطه شمال غربی پارک نزدیک به دروازه ورودی شمال غربی (دروازه روزولت) و در کنار جاده شماره 89 شمال قرار داشته و همانند الدفیثفول دارای مسیر پیاده روی چوبی می باشد.

3- استخر درخشان صبح Morning Glory Pool

این استخر آب گرم زیبا در مسیر جاده شماره 191 در منطقه تمایل به شمال غرب پارک قرار دارد و بسیار زیباست.

4- Grand Prismatic Spring

این چشمه آبگرم زیبا نیز همانند مورنینگ گلوری در اطراف همان چشمه و در نقطه متمایل به شمال غرب پارک قرار داشته و همزمان با چشمه گلوری از مسیر جاده 191 در دسترس است.

5- آبفشان پایین دست Lower Geyser Basin

این آبفشان زیبا نیز در سمت غرب پارک قرار داشته و از مسیر و جاده 891 با مقداری پیاده روی در دسترس است.

6- آبشار بالادستی یلواستون

این آبشار که در مسیر رودخانه یلواستون قرار دارد از دو طریق قابل دسترسی می باشد. مسیر اول جاده 89 و سپس از طریق جاده North Canyon Rd  و مسیردوم از طریق جاده جنوبی شماره 20 و عبور از کنار دریاچه یلواستون و سپس ورود به جاده Grand Loop Road قابل دسترسی خواهد بود.

7- دره هایدن Hayden Valley

دره زیبای هایدن پهنه سبز وسیعی مابین دریاچه یلواستون و آبشار یلواستون است و مناظر بدیع و زیبایی دارد که محل چرای تعداد زیادی از گاوهای وحشی Bison یا همان بوفالوهاست.

8- دره لامار Lamar Valley

دره لامار در شمال شرق پارک قرار داشته و یکی از زیباترین و بهترین نقاط پارک جهت دیدن حیات وحش از جمله خرس گریزلی، گرگ های یلواستون، تجمع بایسونها، الک ها (گوزن ها) و … است. ضمناً دو رودخانه لامار و سودابات (Soda Butt) در این دره جریان داشته و رودخانه لامار یکی از رودخانه مورد علاقه ماهیگیری قزل آلا به روش fly fishing  است و بنده نیز در این رودخانه ماهیگیری کردم و خیلی خوش شانس بودم که حدود یک ربع بعد از خروج از رودخانه دقیقاً از همان نقطه که من در داخل رودخانه مشغول ماهیگیری بودم یک خرس عضیم الجثه گریزلی وارد رودخانه شد و پس از عبور از رود به نزدیک ماشین ما آمده و در فاصله صد متری از ما در داخل بوته ها مشغول چریدن علف های مورد علاقه خود شد. اگر با تأخیر از آب بیرون آمده بودم معلوم نبود چه اتفاقی می توانست بیفتد.

دره لامار همچنین مناظر بدیع برای عکاسی داشته و تعداد انبوهی از بایسون ها شاید حدود دو هزار یا بیشتر) در این دره پراکنده و قابل مشاهده هستند.

9- دریاچه یلواستون Yellow Stone Lake

دریاچه بزرگ یلواستون حدوداً در مرکز پارک قرار داشته. این دریاچه در ارتفاع 7732 فوت از سطح دریا قرار داشته و یکی از مرتفع ترین دریاچه ها در آمریکاست و مساحت آن حدود 350 کیلومتر مربع معادل 136 مایل مربع بوده و امکانات تفریحی و اقامتی از قبیل هتل، دفتر اطلاعات پارک، قایق سواری و ماهیگیری فراهم است.

10- دره کانیون یلواستون

Grand Canyon of Yellow Stone

این دره عمیق که در مسیر رودخانه یلواستون و بعد از آبشار یلواستون می باشد، دره عمیق و بزرگی است که حدود 24 مایل (39 کیلومتر) طول داشته و عمق دره از 240 متر تا 370 متر و عرض دره از 0.25 تا 0.75 مایل (1.21 تا 0.40 کیلومتر) متفاوت است و عوارض طبیعی متعددی ناشی از فورانهای قدیمی در آن قابل مشاهده است که مناطق زیبایی برای عکاسی دارند.

11- آبشار بلند یا آبشار برج Tower Fall

این آبشار نیز در مسیر رودخانه یلواستون قرار داشته و ارتفاع آن حدود 200 فوت و با مقداری پیاده روی در مسیر درست شده، میتوان از آبشار بازدید کرد. جهت بازدید کنندگان یک فروشگاه و محل پارک مناسب تدارک دیده شده است. علاوه بر موارد فوق و مربوط به پارک یلواستون، پارک زیبای دیگری از جنوب یلواستون به نام Grand Teton national park که جزء ایالت Wyomingاست قرار دارد که این پارک نیز چندین منظره بکر و بدیع خاص خود را دارد و بازدید کنندگان یلواستون حداکثر با صرف یک روز وقت میتوانند از جاذبه های این پارک نیز دیدن کنند. و ضمناً پارک یلواستون جاذبه های متعدد دیگری دارد که در طول حرکت در پارک قابل مشاهده می باشد و اینجا صرفنظر شده است.

– مدت زمان لازم جهت سفر به یلواستون از Bay area به صورت سفرزمینی حداقل پنج و حداکثر هفت روز کافی می باشد.

امکانات رفاهی و اقامتی در منطقه

در داخل پارک یلواستون کمپ گراندهای متعدد و نیز چندین هتل در نقاط مختلف داخل پارک وجود دارد که البته باید حداقل از یک سال پیش رزرو شده باشد. ضمناً علاوه بر داخل پارک در کلیه پنج دروازه ورودی پارک شهرک های کوچکی هستند که همگی دارای هتل ها و کابین های اقامتی برای توریست ها هستند و می توان از آنها نیز استفاده کرد ولی باید از قبل پیش بینی و رزرو شده باشد. از نظر سایر امکانات تفریحی و خرید کادو هم در داخل پارک فروشگاههای جنرال متعدد وجود دارد و هم در شهرک های ورودی نیز این امکانات هست.

در مورد غذاهای رستورانی، مورد عجیب که با آن برخورد کردیم تقریباً در اغلب رستورانهای سمت شمال، غرب، جنوب و شرق پارک و شهرک های اطراف تنها غذای موجود انواع برگر (همبرگر) از گوشت گاو، گوزن و بایسون است و تنوع غذایی وجود ندارد.

سایر امکانات تفریحی در پارک شامل کالسکه سواری به رسم کالسکه های دوران کابویی ها، اسب سواری دسته جمعی در کوه و دشت و کمر، سرویس توریستی حمل و نقل در داخل پارک می باشد.

رعایت نکات ایمنی :

با توجه به فراوانی تعداد حیوانات وحشی پارک که شامل خرسها، گوزنها، بوفالوها، بایسون ها، گرگها، گوزن موس شمالی و … رعایت نکات ایمنی توصیه شده توسط پارکبان اکیداً الزامی است تا خدای نکرده خطری شما را تهدید نکند. این نکات ایمنی در بروشورهای متعدد هنگام ورود به پارک توسط رنجرها به توریست ها ارائه می شود که عمدتاً شامل :

1- همراه داشتن اسپری فلفل ضد خرس

2- الزام به رعایت فاصله ایمنی از کلیه حیوانات حتی گوزن و بوفالوها و پرندگان

3- عدم تغذیه حیات وحش

4- احتراز ازحرکت انفرادی در مسیرها و لزوم حرکت حداقل سه نفر با هم در مسیرهای پیاده روی

5- همراه داشتن اسپری ضد پشه

6- داشتن لباس و کفش مناسب پیاده روی و کوه نوردی بسته به مورد

7- رعایت نحوه نگهداری مواد غذایی جهت احتراز از حمله و هجوم خرس و سایر حیوانات

 در خاتمه امیدواریم اطلاعات مناسبی در اختیار شما قرار داده و مشوق خوبی برای تدارک سفر فرحبخش بوده باشم.