• Home
  • >
  • ایران و جهان
  • >
  • عفو بین‌الملل: اعدام خسرو بشارت، زندانی عقیدتی کرد، “شوکه‌کننده” و “خودسرانه” بود

عفو بین‌الملل: اعدام خسرو بشارت، زندانی عقیدتی کرد، “شوکه‌کننده” و “خودسرانه” بود

پیام جوان: عفو بین‌الملل، روز پنجشنبه ۲۷ اردیبهشت، در بیانیه‌ای اعدام “خودسرانه” خسرو بشارت، زندانی عقیدتی کرد، توسط جمهوری اسلامی را “شوکه‌کننده” خواند.

این نهاد مدافع حقوق بشر در توییتی نوشت: “از شنیدن خبر اعدام خسرو بشارت، از اقلیت سنی‌مذهب کرد ایران، در روز گذشته شوکه شدیم. این اعدام دو هفته پس از اعدام انور خضری، زندانی عقیدتی دیگر، صورت گرفته است. هر دو نفر در جریان دادگاهی به شدت ناعادلانه به افساد فی‌الارض متهم شده بودند.”

خسرو بشارت، ۳۸ ساله، اهل مهاباد، پس از ۱۵ سال حبس در زندان قزل‌حصار کرج، روز چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت اعدام شد. او به همراه ۶ نفر دیگر به اتهام “عضویت در گروه‌های سلفی” و “افساد فی‌الارض” در ارتباط با قتل یک امام جماعت در سال ۱۳۸۷ بازداشت شده بود.

عفو بین‌الملل در ادامه به شکنجه شدن این ۷ متهم در دوران بازداشت و “پرابهام بودن” روند دادرسی آنها اشاره کرد. بشارت در سال ۱۳۹۸ در نامه‌ای تمامی اتهامات را رد و شکنجه‌های خود را در زندان شرح داده بود.

فعالان حقوق بشر بارها نسبت به صدور احکام اعدام در ایران توسط “دادگاه‌های بدون صلاحیت” و “بدون رعایت ابتدایی‌ترین حقوق متهمان” انتقاد کرده‌اند.

آرش صادقی، فعال حقوق بشر، در توییتی نوشت: “اگر این پرونده در دادرسی عادلانه‌ای بررسی می‌شد، آنها آزاد می‌شدند.”

کمپین حقوق بشر ایران نیز این احکام را “فاقد کوچک‌ترین وجاهت حقوقی” دانسته و آنها را در “دادگاه‌هایی ناعادلانه، غیرشفاف و بدون رعایت حداقل استانداردهای دادرسی منصفانه” صادر شده عنوان کرده است.

تاکنون ۶ نفر از این ۷ زندانی اعدام شده‌اند و کامران شیخه، دیگر متهم، به سلول انفرادی منتقل شده است.

  Maria Butina: Russian agent sentenced to 18 months in prison

سازمان هه‌نگاو از افزایش ۳۲۸ درصدی اعدام‌ها در ایران در فروردین ماه نسبت به ماه قبل خبر داده است. در این ماه ۷۷ نفر، از جمله ۳ زن و یک زندانی کرد، اعدام شده‌اند.

بیش از ۸۰ نهاد حقوق بشری در بیانیه‌ای خواستار شده‌اند که ادامه همکاری دفتر مقابله با مواد مخدر سازمان ملل با جمهوری اسلامی به توقف اعدام‌های مرتبط با مواد مخدر مشروط شود.

بر اساس گزارش VOA

دیدگاهتان را بنویسید

آرشیو مقالات پیام جوان

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter Payam Javan

همراهان پیام جوان