• Home
  • >
  • ایران و جهان
  • >
  • سازمان عفو بین‌الملل: ایران رکورد اعدام را شکست؛ زندان‌ها به محل کشتار جمعی تبدیل شده‌اند

سازمان عفو بین‌الملل: ایران رکورد اعدام را شکست؛ زندان‌ها به محل کشتار جمعی تبدیل شده‌اند

پیام جوان: سازمان عفو بین‌الملل در گزارشی هولناک، افزایش بی‌سابقه اعدام‌ها در ایران را به ویژه پس از خیزش سراسری “زن، زندگی، آزادی” را فاش کرد.

در سال ۲۰۲۳، ۸۵۳ نفر در زندان‌های ایران اعدام شدند که بالاترین رقم از سال ۲۰۱۵ است. این آمار نسبت به سال ۲۰۲۲، ۴۸ درصد و نسبت به سال ۲۰۲۱، ۱۷۲ درصد افزایش نشان می‌دهد.

اعدام‌ها در سال ۲۰۲۴ نیز ادامه یافته و تاکنون دست‌کم ۹۵ مورد اعدام ثبت شده است.

عفو بین‌الملل هشدار می‌دهد که این آمار حداقل تعداد است و اعدام‌های واقعی ممکن است بیشتر باشد.

روند فزاینده اعدام‌ها به ویژه در مورد جرائم مرتبط با مواد مخدر “سرسام‌آور” است. در سال ۲۰۲۳، ۴۸۱ نفر به جرم مواد مخدر اعدام شدند که معادل ۵۶ درصد کل اعدام‌ها است. این آمار نشان‌دهنده افزایش ۸۹ درصدی نسبت به سال ۲۰۲۲ و ۲۶۴ درصدی نسبت به سال ۲۰۲۱ است.

قربانیان این اعدام‌ها اکثراً از اقلیت‌ها و افراد حاشیه‌نشین به ویژه بلوچ‌ها هستند که ۲۵۵ نفر از آنها (۲۹ درصد) را شامل می‌شود.

عفو بین‌الملل تأکید می‌کند که اعدام در ایران نه تنها برای جرائم مواد مخدر، بلکه به عنوان ابزاری برای سرکوب مخالفان نیز استفاده می‌شود.

در سال ۲۰۲۳، هفت نفر به دلیل شرکت در اعتراضات “زن، زندگی، آزادی” و یک نفر به دلیل اعتراضات آبان ۹۸ اعدام شدند. دست‌کم هفت نفر دیگر نیز در رابطه با این اعتراضات به اعدام محکوم شده‌اند.

اعدام کودکان نیز همچنان ادامه دارد. در سال ۲۰۲۳، یک پسر ۱۷ ساله و چهار جوان دیگر به دلیل جرائمی که در سن زیر ۱۸ سالگی مرتکب شده بودند اعدام شدند.

  ودانت پاتل: اعدام‌ها، یک یادآور جدی از اشتیاق شدید رژیم ایران برای سوءاستفاده و نقض حقوق بشر مردم ایران است

عفو بین‌الملل با اشاره به نقض گسترده حقوق بشر در ایران، خواستار اقدام فوری جامعه بین‌المللی برای توقف اعدام‌ها و اعمال تحریم‌های هدفمند علیه مقامات مسئول شده است. این سازمان همچنین خواستار اصلاح قوانین مربوط به اعدام کودکان و لغو کامل مجازات اعدام در ایران است.

بر اساس گزارش VOA

دیدگاهتان را بنویسید

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter

همراهان پیام جوان