• Home
  • >
  • ایران و جهان
  • >
  • عفو بین‌الملل: آزادی حمید نوری “تکان‌دهنده” و “ضربه‌ای حیرت‌انگیز” به بازماندگان قربانیان

عفو بین‌الملل: آزادی حمید نوری “تکان‌دهنده” و “ضربه‌ای حیرت‌انگیز” به بازماندگان قربانیان

پیام جوان: سازمان عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای آزادی حمید نوری، دادیار پیشین زندان گوهردشت که به اتهام دست داشتن در اعدام هزاران زندانی سیاسی در ایران به حبس ابد محکوم شده بود را “تکان‌دهنده” و “ضربه‌ای حیرت‌انگیز” به بازماندگان و بستگان قربانیان دانست.

عفو بین‌الملل در این بیانیه که روز سه‌شنبه ۲۹ خرداد منتشر شد، هشدار داده است که تبادل زندانیان میان ایران و سوئد به “بحران مصونیت از مجازات” در ایران دامن می‌زند.

این نهاد حقوق بشری با اشاره به پیامدهای منفی این تبادل، از جمله جسورتر شدن مقامات ایران برای ارتکاب جنایات بیشتر، تضعیف حق دسترسی به عدالت و خدشه‌دار شدن تعهد سوئد به قوانین بین‌المللی، ابراز نگرانی کرده است.

عفو بین‌الملل همچنین آزادی نوری را شاهدی بر گروگان‌گیری اتباع سوئدی توسط مقامات ایران برای مبادله می‌داند.

این سازمان با اشاره به خطر اعدام احمدرضا جلالی، پزشک و پژوهشگر ایرانی-سوئدی که در ایران زندانی است، از مقامات سوئد خواستار آزادی فوری او شده است.

عفو بین‌الملل در ادامه بیانیه خود خواستار تحقیق در مورد مقامات جمهوری اسلامی مظنون به نقض حقوق بشر علیه احمدرضا جلالی شده است.

این سازمان همچنین بر تداوم “مصونیت نظام‌مند” در ایران در قبال جنایات و نقض حقوق بشر و عدم رسیدگی به آنها مطابق با استانداردهای بین‌المللی تأکید کرده است.

عفو بین‌الملل با اشاره به اینکه تاکنون هیچ‌یک از مقامات جمهوری اسلامی در رابطه با کشتار زندانیان سیاسی در سال ۱۳۶۷ مورد تحقیق یا محاکمه قرار نگرفته‌اند، حکم دادگاه سوئد علیه حمید نوری را اولین مورد در این زمینه دانسته است.

این سازمان در پایان بیانیه خود از همه دولت‌ها خواسته است تا تمامی مقامات جمهوری اسلامی را که در جنایت علیه بشریت و سایر جنایات دست داشته‌اند، تحت پیگرد قانونی قرار دهند.

  عفو بین‌الملل: اعدام قریب‌الوقوع رضا رسایی، معترض کرد اهل یارسان را متوقف کنید!

بر اساس گزارش VOA

دیدگاهتان را بنویسید

آرشیو مقالات پیام جوان

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter Payam Javan

همراهان پیام جوان