• Home
  • >
  • ایران و جهان
  • >
  • آمریکا: ایران به طور بی‌سابقه‌ای به حوثی‌ها در یمن سلاح می‌دهد!

آمریکا: ایران به طور بی‌سابقه‌ای به حوثی‌ها در یمن سلاح می‌دهد!

پیام جوان: معاون سفیر ایالات متحده در سازمان ملل، در سخنانی تند در شورای امنیت، جمهوری اسلامی را به انتقال “بی‌سابقه” تسلیحات به شورشیان حوثی در یمن متهم کرد و خواستار توقف فوری این اقدام شد.

رابرت وود با تاکید بر اینکه “پایان دادن به جنگ داخلی در یمن نیازمند اجماع کامل شورای امنیت است”، از این نهاد خواست که به ایران هشدار دهد که دیگر نمی‌تواند “پشت حوثی‌ها پنهان شود” و باید فوراً دست از اقدامات بی‌ثبات‌کننده خود بردارد.

او در ادامه افزود: “شواهد گسترده‌ای وجود دارد که نشان می‌دهد جمهوری اسلامی با نقض تحریم‌های سازمان ملل، سلاح‌های پیشرفته از جمله موشک‌های بالستیک و کروز را در اختیار حوثی‌ها قرار می‌دهد. به همین علت شورای امنیت سازمان ملل باید جلوی نقض مداوم تحریم تسلیحاتی را بگیرد و اقدامات بیشتری برای مقابله با ناقضان تحریم‌ها انجام دهد.”

حملات حوثی‌ها به کشتی‌ها در دریای سرخ و خلیج عدن

شورشیان حوثی که تحت حمایت جمهوری اسلامی بر بخش‌هایی از خاک یمن مسلط شده‌اند، چند هفته بعد از آغاز جنگ اسرائیل با گروه تروریستی حماس، حمله به کشتی‌های تجاری بین‌المللی در آب‌های دریای سرخ و خلیج عدن را آغاز کردند.

آنها مدعی هستند که هدف از این حملاتشان، تحت فشار قرار دادن اسرائیل برای پایان دادن به جنگ با حماس در غزه است.

اقدامات ایالات متحده و بریتانیا علیه حوثی‌ها

اداره دریانوردی ایالات متحده فروردین امسال اعلام کرد که حوثی‌ها از ماه نوامبر گذشته (آبان ۱۴۰۲)، بیش از ۵۰ بار به کشتی‌های مختلف در دریای سرخ و خلیج عدن حمله کرده‌اند، اما حملات آنها در ماه‌های گذشته به دلیل برخورد جدی نیروهای ایالات متحده و بریتانیا با آنها، به طرز قابل‌توجهی کاهش یافته است.

  Getting appendix removed increases risk of Parkinson's, study finds

انهدام پهپادها و موشک‌های حوثی‌ها توسط آمریکا

ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده، سنتکام، که مسئول برخورد و جلوگیری از اقدامات خرابکارانه حوثی‌ها در آب‌های بین‌المللی است، در گزارشی از درگیری‌های اخیر با حوثی‌ها، از انهدام دو پهپاد حوثی‌ها و یک موشک بالستیک ضدکشتی پرتاب‌شده توسط آنها خبر داد.

کشتی آمریکایی موشک حوثی‌ها را منهدم کرد

در این گزارش همچنین آمده است که کشتی “یواس‌اس میسون” ایالات متحده نیز روز دوشنبه یک موشک بالستیک ضدکشتی پرتاب‌شده از سوی حوثی‌ها را منهدم کرد تا از کشتی‌های تجاری و ناوهای ائتلاف در برابر حملات حوثی‌ها محافظت کند.

این در حالی است که جمهوری اسلامی ایران اتهامات مربوط به ارسال سلاح به حوثی‌ها را رد می‌کند.

باید دید که واکنش شورای امنیت به این اظهارات آمریکا چه خواهد بود و آیا این نهاد اقدامی برای متوقف کردن اقدامات جمهوری اسلامی و حوثی‌ها انجام خواهد داد یا خیر.

بر اساس گزارش VOA

دیدگاهتان را بنویسید

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter

همراهان پیام جوان