• Home
  • >
  • ایران و جهان
  • >
  • ابهام در «نهایی» شدن ابطال موافقتنامه احداث پتروشیمی میانکاله

ابهام در «نهایی» شدن ابطال موافقتنامه احداث پتروشیمی میانکاله

پیام جوان: رضا افلاطونی، رئیس سازمان امور اراضی کشور، روز چهارشنبه ۱۵ نوامبر ۲۰۲۳ به خبرگزاری «ایلنا» گفت که هنوز نامه‌ای در ارتباط با ابطال موافقتنامه احداث پتروشیمی میانکاله دریافت نکرده است.

او افزود که در حال حاضر صرفا «فرآیند تصمیم‌گیری» درباره فسخ «احتمالی» قرارداد واگذاری زمین به این پروژه آغاز شده است.

به گفته افلاطونی، تصمیم نهایی درباره فسخ یا تداوم هرگونه قرارداد واگذاری زمین به پروژه‌های صنعتی و عمرانی توسط «هیات نظارت ماده ۳۳ قانون حفاظت و بهره‌برداری از جنگل‌ها و مراتع» گرفته می‌شود.

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که پیش از این، مقامات حکومتی ایران از نهایی شدن ابطال موافقتنامه احداث پتروشیمی میانکاله خبر داده بودند.

بیست و یکم آبان‌ماه ۱۴۰۲، خبرگزاری دولتی «ایرنا» گزارش داد که معاون برنامه‌ریزی وزارت نفت با ارسال نامه‌ای خطاب به مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی گهر مازندران، انقضای «موافقت مقدماتی» وزارت نفت با احداث این پتروشیمی را اعلام کرده است.

این نامه، اندکی پس از آن انتشار یافت که خبرگزاری دولتی «ایرنا» دهم اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۳ نوشته بود که زمزمه‌هایی از آغاز دوباره اجرای احداث پتروشیمی میانکاله «چند کیلومتر دورتر از مکان قبلی» به گوش می‌رسد.

از سوی دیگر، محمد درویش، پژوهشگر و کنشگر محیط زیست، بیست و نهم تیرماه ۱۴۰۲ درباره وضعیت میانکاله به وب‌سایت «دیدارنیوز» گفته بود: «واقعیت این است که این منطقه، بهره اقتصادی عجیب و غریبی را نصیب سودجویان می‌کند و عجیب‌تر اینکه سرمایه‌گذار آن، یک ابر بدهکار بانکی است اما همین فرد توسط محمد باقر قالیباف، رئیس مجلس حمایت می‌شود.»

با توجه به اظهارات رئیس سازمان امور اراضی کشور، هنوز مشخص نیست که آیا موافقتنامه احداث پتروشیمی میانکاله به طور قطع ابطال شده است یا خیر.

  The Trump administration alumni: Where are they now?

این ابهام در حالی وجود دارد که این پروژه با مخالفت گسترده فعالان محیط زیست و مردم محلی مواجه بوده است.

میانکاله یکی از مهم‌ترین زیستگاه‌های پرندگان مهاجر در ایران و جهان است.

بر اساس گزارش‌ها، ساخت پتروشیمی میانکاله می‌تواند منجر به تخریب این زیستگاه و کاهش جمعیت پرندگان مهاجر شود.

فعالان محیط زیست خواستار توقف کامل این پروژه هستند.

بر اساس گزارش VOA

دیدگاهتان را بنویسید

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter

همراهان پیام جوان