• Home
  • >
  • ایران و جهان
  • >
  • ابهام در سرنوشت آزمون وکالت: تقلب گسترده یا بی‌تدبیری؟

ابهام در سرنوشت آزمون وکالت: تقلب گسترده یا بی‌تدبیری؟

پیام جوان: تناقض‌گویی‌ها در مورد صحت برگزاری آزمون وکالت مرکز وکلای قوه قضاییه، بلاتکلیفی داوطلبان را افزایش داده است.

در حالی که قوه قضاییه جمهوری اسلامی از صحت برگزاری آزمون وکالت اسفند ماه ۱۴۰۲ و عدم تضییع حقوق داوطلبان خبر می‌دهد، برخی از داوطلبان همچنان منتظر دریافت کارنامه خود هستند و در سایت سازمان سنجش با پیام “وضعیت علمی شما در حال بررسی فنی می‌باشد” مواجه می‌شوند.

برخی از این داوطلبان که به دلیل مغایرت نمره خود با نمره حدودی موسسات کنکور، به سازمان سنجش مراجعه کرده‌اند، با اتهام “تخلف” و “ضرورت شرکت در آزمون مجدد” روبرو شده‌اند.

این تناقض‌گویی‌ها در کنار انتشار اخباری از “دستگیری افراد در رابطه با لو رفتن سوالات آزمون فوق العاده وکالت” و “تشکیل پرونده در دادسرای ویژه کارکنان دولت”، ابهامات را پیرامون این آزمون افزایش داده است.

حسین عبدلیان‌پور، رئیس مرکز وکلای قوه قضاییه با رد هرگونه تقلب گسترده در آزمون، مدعی است که “تعداد محدودی از متخلفان شناسایی و به مراجع قضایی معرفی شده‌اند”.

عبدالرسول پورعباس، رئیس سازمان سنجش نیز با تاکید بر اینکه “از نظر ما این آزمون سالم برگزار شده است”، از داوطلبان خواست تا در صورت مشاهده هرگونه تخلف، آن را به مراجع ذیصلاح گزارش کنند.

با وجود این ادعاها، تعلیق کارنامه‌های تعداد قابل توجهی از داوطلبان و بلاتکلیفی آنها، نگرانی‌ها را نسبت به صحت برگزاری این آزمون و تضییع حقوق داوطلبان افزایش داده است.

این آشفتگی در حالی رخ می‌دهد که در سال‌های اخیر، برگزاری امتحانات ورودی دانشگاه نیز در ایران با حواشی متعددی از جمله لو رفتن سوالات و تخلفات گسترده در حین برگزاری آزمون‌ها همراه بوده است.

  آشنایی با شرکت دانش‌بنیان

نبود متولی واحد برای برگزاری آزمون‌ها و دخالت نهادهای مختلفی همچون وزارت علوم، شورای عالی انقلاب فرهنگی و مجلس شورای اسلامی در این فرآیند، به تشدید این آشفتگی‌ها دامن زده است.

داوطلبان آزمون وکالت و سایر آزمون‌های سراسری، خواستار شفاف‌سازی در خصوص صحت برگزاری این آزمون‌ها و برخورد قاطع با متخلفان هستند.

بر اساس گزارش VOA

دیدگاهتان را بنویسید

آرشیو مقالات پیام جوان

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter Payam Javan

همراهان پیام جوان