• Home
  • >
  • اقتصادی
  • >
  • افزایش شدید قیمت دلار در ایران در پی کشته شدن سه سرباز آمریکایی در اردن

افزایش شدید قیمت دلار در ایران در پی کشته شدن سه سرباز آمریکایی در اردن

پیام جوان: تلاطم در بازار ارز ایران در پی کشته شدن سه سرباز آمریکایی در اردن به گونه‌ای افزایش یافته که هر دلار آمریکا از ۵۵ هزار و ۸۰۰ تومان در پایان معاملات روز گذشته به حدود ۵۷ هزار و ۷۰۰ تومان تا لحظه تنظیم این خبر رسیده است.

به نقل از صدای آمریکا و بر اساس گزارش‌ها، قیمت هر دلار آمریکا روز شنبه هفتم بهمن ماه وارد کانال ۵۶ هزار تومان شده بود اما در روز یکشنبه با اندکی کاهش به کانال ۵۵ هزار تومان بازگشته بود.

بررسی قیمت‌های ارز نشان می‌دهد که پوند انگلستان نیز یک رکورد تاریخی در تاریخ اقتصاد ایران ثبت کرده و به ۷۳ رسیده است.

قیمت هر سکه بهار آزادی نیز با رسیدن به ۳۳ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان در آستانه ورود به کانال ۳۴ میلیون قرار گرفت.

شتاب در افزایش قیمت دلار درست از زمانی آغاز شد که جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، روز یکشنبه هشتم بهمن با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد شب گذشته سه سرباز آمریکایی مستقر در شمال شرق اردن در نزدیک مرز سوریه بر اثر حمله پهپادی «گروه‌های شبه‌نظامی افراطی تحت حمایت ایران» کشته و «بسیاری» دیگر زخمی شدند.

بر همین اساس اظهارت بایدن مبنی بر اینکه «تمامی مسئولان [این حمله] را در زمان و به شیوه مورد دلخواه خودمان پاسخگو خواهیم کرد»، آتش دلار در بازار ارز ایران را شعله‌ور کرد.

اظهارت سایر مقامات ایالات متحده نیز به نگرانی‌ها از پاسخ مستقیم آمریکا به ایران دامن زد تا معامله‌گران با ترس رخدادهای منطقه را پیگیری کنند.

قیمت دلار در هفته‌های اخیر متاثر از افزایش تنش در منطقه و نقش مخرب جمهوری اسلامی در تشدید ناآرامی‌ها، تحولات سیاسی در رقابت‌های انتخاباتی مقدماتی در ایالات متحده و همچنین محدودیت‌های ایجاد شده توسط عراق مبنی بر ممنوعیت معاملات ارزی با ایران در کنار عوامل اقتصادی داخلی، از کانال ۵۰ هزار تومان تا کانال ۵۶ هزار تومان جابجا شده بود.

  طرح پرخطر دولت برای ادغام صندوق‌های بازنشستگی

دیدگاهتان را بنویسید

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter

همراهان پیام جوان