• Home
  • >
  • ایران و جهان
  • >
  • اجلاس یک روزه صلح قاهره با هدف کاهش تنش‌ها در خاورمیانه برگزار شد

اجلاس یک روزه صلح قاهره با هدف کاهش تنش‌ها در خاورمیانه برگزار شد

پیام جوان: در حالی که رهبران و مقامات ارشد ده‌ها کشور جهان در مصر گردهم آمده‌اند تا راه‌حلی برای کاهش تنش‌ها در خاورمیانه پیدا کنند، گروه حماس بار دیگر اسرائیل را با حملات موشکی هدف قرار داد.

به نقل از صدای آمریکا، رهبران و مقامات ارشد ده‌ها کشور جهان روز شنبه، ۲۹ مهر، در اجلاس یک روزه «صلح قاهره» گردهم آمدند تا راه‌های «کاهش تنش» در جنگ اسرائیل و حماس را در میانه نگرانی‌های فزاینده از درگیری گسترده‌تر در خاورمیانه بررسی کنند.

همزمان با ورود به هفته سوم جنگ اسرائیل و حماس، نمایندگان بیش از بیست کشور جهان از جمله ایالات متحده، اردن، فرانسه، آلمان، روسیه، چین، بریتانیا، قطر و آفریقای جنوبی به همراه دبیر کل، مقامات سازمان ملل، رئیس شورای اروپایی و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در این اجلاس شرکت کردند.

عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری مصر، در سخنان افتتاحیه خود از رهبران جهان دعوت کرد تا با ترسیم «نقشه راه» برای پایان دادن به «فاجعه انسانی» در نوار غزه و احیای روند صلح بین اسرائیل و فلسطینی‌ها به توافق برسند.

او گفت که اهداف این «نقشه راه» شامل ارسال کمک به غزه، توافق آتش‌بس و پس از آن مذاکرات برای «راه حل دو کشوری» می‌شود.

رئیس جمهوری مصر همچنین گفت که «مساله فلسطینی‌ها از طریق وادار کردن آنها به ترک خانه‌هایشان حل و فصل نخواهد شد.»

ملک عبدالله، پادشاه اردن نیز در سخنرانی خود در این اجلاس گفت که «جان همه غیرنظامیان مهم است.» او حملات هوایی بی‌وقفه اسرائیل را «نقض آشکار قوانین بین المللی بشردوستانه» و «جنایت جنگی» خواند.

محمود عباس، رئیس‌ تشکیلات خودگردان فلسطینی‌ها نیز در سخنانش در این نشست گفت: «ما ترک [سرزمین‌های فلسطینی را] نمی‌کنیم، در سرزمین خود می‌مانیم.»

  Paris police arrest 4 suspects over planned attack

در حالی که رهبران جهان در تلاش به ابتکار مصر برای یافتن راه کاهش تنش و ارسال کمک‌های بشردوستانه در نشست قاهره شرکت کردند، گروه حماس اسرائیل را با حملات موشکی هدف قرار داد.

دیدگاهتان را بنویسید

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter

همراهان پیام جوان