• Home
  • >
  • ایران و جهان
  • >
  • شهروندان بلوچ، یک‌سوم کل اعدام‌شدگان در کشور را در طول سال میلادی گذشته شامل می‌شوند

شهروندان بلوچ، یک‌سوم کل اعدام‌شدگان در کشور را در طول سال میلادی گذشته شامل می‌شوند

پیام جوان: به گزارش وب‌سایت کمپین فعالین بلوچ، ۱۷۹ بلوچ در ایران در سال ۲۰۲۲ اعدام شده‌اند و این آمار یک‌سوم کل اعدام‌شدگان در کشور را در طول سال میلادی گذشته شامل می‌شود.

به نقل از رادیو فردا، در گزارش این سایت مربوط به «وضعیت حقوق بشر بلوچستان و مناطق بلوچ‌نشین ایران» آمده است که در سال گذشته میلادی، ۱۷۹ بلوچ در ایران اعدام شده‌اند که از میان آن‌ها حکم اعدام ۱۱۷ نفر مربوط به «جرائم مواد مخدر» بوده و ۴۸ نفر به جرم «قتل» اعدام شده‌اند.

به گفته «کمپین فعالین بلوچ»، آﻣﺎر واﻗﻌﯽ اﻋﺪام در ﺳﯿﺴﺘﺎن و ﺑﻠﻮﭼﺴﺘﺎن بسیار ﺑﯿش از این‌ها است، اما اطلاعات شماری از اعدام‌شدگان ﺑـه دلایلی چون عدم آگاهی خانواده‌ها یا ﺗﮭـﺪﯾـﺪ آن‌ها از سوی نهادهای حکومتی قابل دستیابی نیست.

سازمان عفو بین‌الملل پیشتر درباره صدور «نامتناسب» حکم اعدام درباره «اقلیت‌های قومی» در ایران هشدار داده است.

تاکنون آمار کل اعدام‌شدگان در ایران در سال گذشته میلادی منتشر نشده،‌ اما سازمان حقوق بشر ایران روز ۱۳ آذر اعلام کرده بود که در ۱۱ ماه از سال ۲۰۲۲ این آمار از مرز ۵۰۰ نفر فراتر رفته است. این در حالی است که در مدت مشابه سال ۲۰۲۱ تعداد شهروندانی که در ایران اعدام شده بودند ۳۳۳ نفر اعلام شده بود.

افزایش آمار در سال گذشته میلادی در ایران در حالی افزایش یافته است که بر اساس گزارش سازمان‌ حقوق بشر ایران دست‌کم ۱۰۹ معترض که پس از آغاز اعتراضات سراسری در چهار ماه گذشته بازداشت شده‌اند، در معرض خطر صدور یا اجرای حکم اعدام قرار دارند. در همین حال حکم اعدام چهار معترض اجرا شده است.

  Preakness field beginning to take shape without the rematch everyone wants

اما آن‌ چه وضعیت بازداشت‌شدگان در سیستان و بلوچستان را خطرناک‌تر می‌کند، این است که بر اساس گزارش سایت‌ها و نهادهای حقوق بشری، شمار قابل توجهی از بازداشت‌شدگان در این استان به‌ویژه در ماه‌های اخیر فاقد شناسنامه هستند و همین موضوع، پیگیری وضعیت آن‌ها را دشوار می‌کند.

اداره کل اطلاعات سیستان و بلوچستان در نیمه ماه دی از بازداشت صد نفر در زاهدان که این اداره آن‌ها را «اراذل و اوباش»، «سارقان مسلح» و «اتباع بیگانه غیرمجاز» خوانده بود، خبر داده بود. افرادی که هر یک از آن‌ها با توجه به روندهای قضائی غیرقانونی در کشور می‌توانند به‌راحتی در معرض اتهاماتی قرار گیرند که آن‌ها را با خطر صدور حکم اعدام روبه‌رو کند.

دیدگاهتان را بنویسید

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شویدهمراهان پیام جوان