سوگیری چپ‌گرایانه در ویکی‌پدیا آشکار شد!

پیام جوان: به گزارش آی جی آر، تحقیقات موسسه منهتن نشان می‌دهد که مقالات ویکی‌پدیا درباره شخصیت‌های سیاسی جناح راست بیشتر منفی و مغرضانه هستند.

مطالعه‌ای که روز پنجشنبه توسط موسسه منهتن منتشر شد، نشان می‌دهد که مقالات ویکی‌پدیا درباره شخصیت‌های سیاسی جناح راست به طور قابل توجهی منفی‌تر از مقالات مربوط به شخصیت‌های چپ‌گرا هستند. این مطالعه با بررسی ۱۶۲۸ کلمه مرتبط با سیاست در ویکی‌پدیا، دریافت که این دانشنامه آنلاین عموماً از اصطلاحات منفی بیشتری برای توصیف افراد راست‌گرا و لحنی ملایم‌تر برای چپ‌گراها استفاده می‌کند.

نویسندگان این مطالعه معتقدند که این یافته‌ها نشان‌دهنده نقض سیاست “بی‌طرفی در دیدگاه” ویکی‌پدیا است.

شباهت‌های نگران‌کننده با هوش مصنوعی OpenAI

علاوه بر این، این مطالعه به شباهت‌های نگران‌کننده‌ای بین سوگیری مشاهده شده در ویکی‌پدیا و مدل‌های زبانی OpenAI مانند ChatGPT اشاره می‌کند. این مدل‌ها که از هوش مصنوعی برای تولید متن استفاده می‌کنند، در گذشته به دلیل سوگیری چپ‌گرایانه در پاسخ‌های خود مورد انتقاد قرار گرفته‌اند.

سابقه سوگیری در ویکی‌پدیا

این یافته‌ها جدیدترین مورد در زنجیره‌ای از اتهامات سوگیری علیه ویکی‌پدیا است. لری سنجر، یکی از بنیان‌گذاران ویکی‌پدیا، در سال ۲۰۲۱ گفت که این سایت به “پروپاگاندا” تبدیل شده است و دیگر نمی‌توان به آن به عنوان منبعی بی‌طرف اعتماد کرد.

مدیریت چپ‌گرایانه ویکی‌پدیا

بنیاد ویکی‌مدیا، سازمان غیرانتفاعی که بر ویکی‌پدیا نظارت می‌کند، توسط بنیاد تایِدز، یک سازمان چپ‌گرا، تامین مالی می‌شود. بنیاد ویکی‌مدیا در سال ۲۰۱۹ آماندا کیتون را به عنوان مشاور ارشد حقوقی استخدام کرد که پیش از آن مدیرعامل بخش تایِدز ادوکیسی بود که روی “ایجاد، تامین مالی و مشاوره سازمان‌های مختلف چپ‌گرا” کار می‌کند.

  Neo-Nazi march prompts German foreign minister to warn of right-wing terror

عدم پاسخگویی بنیاد ویکی‌مدیا

بنیاد ویکی‌مدیا تاکنون به این یافته‌ها و اتهامات سوگیری پاسخ نداده است.

این یافته‌ها نگرانی‌های جدی را در مورد بی‌طرفی و اعتبار ویکی‌پدیا به عنوان منبع اطلاعات ایجاد می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

آرشیو مقالات پیام جوان

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter Payam Javan

همراهان پیام جوان