• Home
  • >
  • اقتصادی
  • >
  • وام نهضت ملی مسکن به ۸۰۰ میلیون تومان افزایش یافت، اما چالش‌ها همچنان پابرجا

وام نهضت ملی مسکن به ۸۰۰ میلیون تومان افزایش یافت، اما چالش‌ها همچنان پابرجا

پیام جوان: خبرگزاری تسنیم وابسته به نهادهای امنیتی در ایران از افزایش وام نهضت ملی مسکن به ۸۰۰ میلیون تومان خبر داد. با این حال، متقاضیان باید این وام را با دو میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان سود بازپرداخت کنند.

اقساط سنگین و ناتوانی در بازپرداخت

معاون وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد که اقساط این وام در دو سال اول ماهانه پنج میلیون و ۹۰۰ هزار تومان خواهد بود. این رقم برای بسیاری از اقشار جامعه، به خصوص با توجه به حداقل دستمزد زیر ۱۵ میلیون تومان، سنگین و غیرقابل پرداخت است.

تعهد ۲۰ درصدی بانک‌ها به وام مسکن

عباسی همچنین از تعهد بانک‌ها به اختصاص ۲۰ درصد از تسهیلات خود به این طرح خبر داد. با این حال، گزارش‌ها حاکی از آن است که منابع موجود در حوزه وام مسکن در بانک‌ها به سمت پروژه‌های مسکن‌سازی دولتی هدایت می‌شود و سهم واقعی مردم از این تسهیلات محدود است.

بی‌تاثیر بودن وام در خانه‌دار شدن

کارشناسان و رسانه‌ها بارها از بی‌تاثیر بودن وام نهضت ملی مسکن در خانه‌دار شدن مردم انتقاد کرده‌اند. افزایش قیمت اوراق حق‌تقدم وام، اقساط بالا و عدم تناسب وام با قیمت مسکن، از جمله چالش‌های این طرح است.

رشد نجومی قیمت مسکن

در حالی که وام نهضت ملی مسکن با هدف خانه‌دار کردن اقشار کم‌درآمد راه‌اندازی شده، اما قیمت مسکن به طور نجومی در حال افزایش است. اطلاعات بانک مرکزی نشان می‌دهد که میانگین قیمت مسکن در تهران به ۸۶ میلیون تومان در خرداد ماه سال جاری رسیده است.

فاصله عمیق بین قدرت خرید و قیمت مسکن

با توجه به حداقل دستمزد زیر ۱۵ میلیون تومان و سهم بالای خوراکی‌ها در سبد هزینه خانوار، بسیاری از مردم توانایی پرداخت اقساط وام مسکن را ندارند. خط فقر در تهران بالای ۳۰ میلیون تومان و در شهرهای بزرگ در محدوده ۲۵ میلیون تومان برآورد شده است.

  وضعیت بازار ارز تهران در روز چهارشنبه ۲۲ شهریور

بر اساس گزارش VOA

دیدگاهتان را بنویسید

آرشیو مقالات پیام جوان

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter Payam Javan

همراهان پیام جوان