• Home
  • >
  • ایران و جهان
  • >
  • فشار بر رضا رسایی، زندانی سیاسی محکوم به اعدام، افزایش یافت

فشار بر رضا رسایی، زندانی سیاسی محکوم به اعدام، افزایش یافت

پیام جوان: دادبان، گروهی از مشاوران حقوقی، روز جمعه هشتم تیر در شبکه اجتماعی “ایکس” از افزایش شدید فشار بر رضا رسایی، زندانی سیاسی محکوم به اعدام، در یک هفته اخیر خبر داد.

طبق گفته یک منبع مطلع به نقل از دادبان، مقامات زندان دیزل‌آباد کرمانشاه از یک هفته پیش تماس تلفنی و ملاقات حضوری رضا رسایی با خانواده‌اش را بدون ارائه هیچ توضیحی قطع کرده‌اند.

همزمان با این اقدامات تنبیهی، خانواده آقای رسایی نیز تحت فشار فزاینده‌ای قرار گرفته‌اند.

این منبع آگاه بیان کرد که در یک هفته اخیر، “برقراری تماس‌های تلفنی تهدیدآمیز و تهدید به بازداشت اعضای خانواده” از جمله فشارهایی است که بر خانواده رضا رسایی اعمال می‌شود.

رضا رسایی، ۳۴ ساله، در مهرماه سال گذشته توسط شعبه دوم دادگاه کیفری یک استان کرمانشاه به اتهام قتل عمد به قصاص نفس محکوم شد. این حکم در اواخر آذرماه توسط شعبه ۱۷ دیوان عالی کشور تأیید شد.

این معترض محکوم به اعدام به اتهام “قتل” نادر بیرامی، رئیس اداره اطلاعات شهرستان صحنه، به اعدام محکوم شده است، اتهامی که او آن را رد می‌کند.

دادبان با اشاره به اینکه “حکم اعدام رضا رسایی در دیوان عالی کشور در شرایطی تایید شد که دادنامه صادره از سوی دادگاه بدوی دارای ایرادات شکلی و ماهوی فراوانی است”، به برخی از این ایرادات اشاره کرد.

این ایرادات شامل استناد به اعترافات اجباری متهمان پرونده علیه یکدیگر، نادیده‌انگاری عمدی شهادت برخی از متهمان به نفع رضا رسایی، تصریح دادنامه به وجود نقص در تحقیقات مقدماتی، عدم توجه به نظر کارشناسی پزشکی قانونی و به ویژه استناد دادگاه به “علم قاضی” برای اثبات مجرمیت است.

  Tycoon’s 3 children killed in Sri Lanka mourned in Denmark

عفو بین‌الملل در بهمن‌ماه گذشته و پس از رد درخواست تجدید نظر رضا رسایی توسط دیوان عالی کشور، نسبت به خطر اعدام این شهروند معترض هشدار داده بود.

نهادها و فعالان حقوق بشری در ماه‌های گذشته نسبت به احتمال اجرای احکام اعدام تعدادی از زندانیان سیاسی از جمله رضا رسایی، مجاهد کورکور، حبیب دریس و عباس دریس هشدار داده‌اند.

با وجود اعتراضات گسترده داخلی و بین‌المللی، جمهوری اسلامی همچنان به اعدام زندانیان ادامه می‌دهد.

بر اساس گزارش VOA

دیدگاهتان را بنویسید

آرشیو مقالات پیام جوان

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter Payam Javan

همراهان پیام جوان