• Home
  • >
  • ایران و جهان
  • >
  • دادگاه انقلاب سمنان یک شهروند بهائی ساکن این شهر را به حبس، محدودیت‌های اجتماعی و «شرکت در کلاس فرقه‌درمانی» محکوم کرد

دادگاه انقلاب سمنان یک شهروند بهائی ساکن این شهر را به حبس، محدودیت‌های اجتماعی و «شرکت در کلاس فرقه‌درمانی» محکوم کرد

پیام جوان: دادگاه انقلاب سمنان یک شهروند بهائی ساکن این شهر را به حبس، محدودیت‌های اجتماعی و «شرکت در کلاس فرقه‌درمانی» محکوم کرد.

به گزارش هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر، شبنم تبیانیان به اتهام «فعالیت آموزشی و تبلیغی انحرافی مغایر و یا مخل به شرع مقدس اسلام» به شش ماه حبس، دو سال ممنوعیت از عضویت در «احزاب و گروه‌ها و دسته‌جات سیاسی و اجتماعی» و همچنین شش ماه حضور در کلاس‌های «فرقه‌درمانی اداره تبلیغات اسلامی» محکوم شده است.

هرانا می‌گوید حکم حبس شش ماه این شهروند به پرداخت ۲۴ میلیون تومان جزای نقدی تبدیل شده است.

شبنم تبیانیان، که مادر دو کودک هشت و دوازده ساله است، مرداد ۱۴۰۲ توسط نیروهای حکومتی بازداشت و اواسط شهریورماه همان سال با تودیع وثیقه از زندان سمنان آزاد شد.

شهروندان بهائی از بزرگترین اقلیت‌های دینی غیرمسلمان در ایران به شمار می‌روند و از زمان انقلاب بهمن ۱۳۵۷ تا کنون به طور سیستماتیک مورد آزار و اذیت قرار داشته‌اند.

جمهوری اسلامی برخورد با بهائیان را در سال های اخیر شدت بخشیده است. بازداشت، زندان، تخریب اموال، ممنوعیت از خدمات اجتماعی، مصادره اموال و تخریب قبور بخشی از رفتار سیستماتیک علیه این اقلیت مذهبی در ایران است.

برهمین اساس، حدود ۱۵۰ تن از کنشگران سیاسی و مدنی روز ۱۲ دی ماه سال ۱۴۰۲ در بیانیه‌ای موج بازداشت‌ها علیه بهائیان در ایران و «محرومیت آنها از حقوق اولیه انسانی و مدنی‌شان» به وسیله جمهوری اسلامی را محکوم کردند و خواستار پایان گرفتن «این شرمساری تاریخی» شدند.

امضاکنندگان بیانیه خواست مشترک خود را «پایان یافتن حکومت دینی و جدایی دین و دولت » اعلام کردند و تشکیل «حکومتی دموکراتیک و سکولار» را زمینه‌ساز تلاش برای «توسعه همه جانبه ایران و تحقق آزادی و عدالت و دموکراسی و رفع همه انواع تبعیض در جامعه» دانستند.

  صدور حکمی تازه برای سلیمان عبدی، عضو انجمن صنفی معلمان سقز و زیویه، توسط دادگاه انقلاب سقز

بر اساس گزارش VOA

دیدگاهتان را بنویسید

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter

همراهان پیام جوان