• Home
  • >
  • ایران و جهان
  • >
  • طرح جدید مجلس برای ممنوع‌الخروج کردن دانشجویان معترض

طرح جدید مجلس برای ممنوع‌الخروج کردن دانشجویان معترض

پیام جوان: همزمان با اعتراضات دانشجویی در دانشگاه‌های شهرهای مختلف ایران، نمایندگان مجلس طرحی را تدوین کرده‌اند تا در صورت تصویب، دانشجویان معترض برای ده سال از سفر به خارج از کشور منع شوند.

به نقل از رادیو فردا و به گزارش شبکه شرق در تهران، سه‌شنبه، اول آذر، خبر داد که ممنوع‌الخروج کردن دانشجویان معترض برای دوره‌ای طولانی، تنها یکی از مجازات درنظر گرفته شده در طرح مجلس است.

به نوشته این گزارش، «کارشناسان» نیز در تهیه این مجازات‌ها مشارکت داشته‌اند، اما توضیحی در مورد ماهیت و نام این «کارشناسان» حکومتی داده نشد اما به نظر می‌رسد عوامل نهادهای اطلاعاتی و امنیتی نظام باشند.

طرح مجلس با عنوان مقابله با دانشجویان «هنجارشکن» تهیه شده و آمده است که «فحاشی و توهین به مقدسات» نیز از اقداماتی است که حکومت آن را «هنجارشکنی» تلقی خواهد کرد.

گزارش در مورد این طرح چند روز پس از آن منتشر شد که علی خامنه‌ای از «بی‌حیایی» گفتار تظاهرکنندگان سخن گفت.

فرماندهان ارشد سپاه پاسداران نیز صریحا از ناسزاهایی که در شعارهای برخی دانشجویان در دانشگاه‌ها شنیده شد، با عنوان گفتارهای بی‌شرمانه یاد کردند.

طرح مجازات دانشجویان شامل این بند نیز خواهد شد که به دریافت احکام انضباطی به پرداخت کل هزینه‌های تحصیل محکوم شوند.

به گزارش شبکه شرق، شماری از نمایندگان مجلس طرح را امضا کرده و جمع‎‌آوری امضاهای بیشتر برای قرار گرفتن آن در دستور کار مجلس ادامه دارد.

افرادی که با نام «نماینده» بر کرسی‌های مجلس ایران تکیه زده‌اند، به تازگی نیز با امضای درخواست برای «اعدام» تظاهرکنندگان موجب خشم شدید مردمی شدند.

با این حال، امضا کنندگان از علنی کردن نام خود در پای طرح «اعدام» در هراس بودند.

  اصغر فرهادی: ایمان دارم که بالاخره ما شاهد آزادی خواهیم بود

دیدگاهتان را بنویسید

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شویدهمراهان پیام جوان