• Home
  • >
  • ایران و جهان
  • >
  • مرگ غم‌انگیز خرس قهوه‌ای در جاده قزوین-تنکابن؛ زنگ خطری برای حیات وحش ایران

مرگ غم‌انگیز خرس قهوه‌ای در جاده قزوین-تنکابن؛ زنگ خطری برای حیات وحش ایران

پیام جوان: یک قلاده خرس قهوه‌ای، از گونه‌های در خطر انقراض حیات وحش ایران، بر اثر برخورد با خودروهای عبوری در جاده نیمه‌کاره قزوین – تنکابن جان خود را از دست داد. این حادثه غم‌انگیز بار دیگر زنگ خطر را برای نابودی گونه‌های جانوری ارزشمند در اثر جاده‌سازی‌های بی‌ضابطه و کمبود توجه به مسائل زیست‌محیطی به صدا درآورد.

مهدی طاهری، فرمانده یگان حفاظت از محیط زیست استان قزوین، با اشاره به وقوع این حادثه در منطقه شکار و تیراندازی ممنوع الموت، تاکید کرد که ساخت و عبور و مرور در این جاده برای دسترسی آسان‌تر به شمال کشور، موجب ناامن شدن این منطقه برای گونه‌های جانوری با ارزش شده و تهدیدی جدی برای بقای آنها به شمار می‌رود.

مرگ این خرس قهوه‌ای در حالی رخ می‌دهد که در سال‌های اخیر، شاهد افزایش گزارش‌ها از تصادف و برخورد خودروهای عبوری با گونه‌های جانوری در جاده‌های مختلف کشور، به ویژه در مسیر قزوین-تنکابن، بوده‌ایم. این جاده به دلیل عبور از میان زیستگاه‌های حیات وحش، به مکانی خطرناک برای حیواناتی مانند پلنگ، خرس و بز کوهی تبدیل شده است.

متاسفانه، جاده تهران-مشهد نیز به عنوان یکی دیگر از نقاط پرخطر برای حیات وحش، به ویژه یوزپلنگ ایرانی، شناخته می‌شود. این جاده که بخش مهمی از “کریدور مهاجرتی” یوزپلنگ آسیایی را در خود جای داده، به دلیل تصادفات جاده‌ای، جان بسیاری از این گربه‌سانان ارزشمند را گرفته است.

در حالی که شاهد نابودی گونه‌های جانوری در اثر جاده‌سازی‌های بی‌ضابطه و کمبود توجه به مسائل زیست‌محیطی هستیم، فعالان محیط زیست در ایران با برخوردهای حکومتی و حتی بازداشت مواجه می‌شوند. این موضوع نشان‌دهنده عمق بی‌تفاوتی نسبت به حفظ محیط زیست و حیات وحش در کشورمان است.

  تولید سالانه 4000 تن قارچ خوراکی در استان کردستان

مرگ هر گونه جانوری، زخمی بر پیکره طبیعت است و ضرورت دارد که مسئولان ذیربط برای حفظ تنوع زیستی و جلوگیری از انقراض گونه‌های ارزشمند، اقدامات موثری انجام دهند. این اقدامات باید شامل برنامه‌ریزی دقیق برای احداث جاده‌ها با کمترین آسیب به محیط زیست، کنترل سرعت خودروها در مناطق حفاظت‌شده و افزایش آگاهی عمومی در زمینه حفظ حیات وحش باشد.

همچنین، ضروری است که از فعالان محیط زیست که دلسوزانه برای حفظ محیط زیست و حیات وحش تلاش می‌کنند، حمایت شود و به جای برخورد با آنها، از دانش و تخصص‌شان برای یافتن راه‌حل‌های مناسب استفاده گردد.

بر اساس گزارش VOA

دیدگاهتان را بنویسید

آرشیو مقالات پیام جوان

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter Payam Javan

همراهان پیام جوان