• Home
  • >
  • ایران و جهان
  • >
  • ۵۵ زندانی سیاسی در اوین در اعتراض به حکم اعدام شریفه محمدی اعتصاب غذا می‌کنند

۵۵ زندانی سیاسی در اوین در اعتراض به حکم اعدام شریفه محمدی اعتصاب غذا می‌کنند

پیام جوان: در پی صدور حکم اعدام شریفه محمدی، فعال کارگری محبوس در زندان لاکان رشت، موج اعتراضات به این حکم ناعادلانه همچنان ادامه دارد. در جدیدترین اقدام، ۵۵ زندانی سیاسی در زندان اوین، شامل ۳۰ زن در بند زنان و ۲۵ مرد در بند ۴، اعلام کرده‌اند که روز پنجشنبه ۲۱ تیرماه دست به اعتصاب غذا خواهند زد.

این زندانیان سیاسی هدف از این اعتصاب غذا را “اعتراض به صدور حکم ناعادلانه اعدام شریفه محمدی و پیوستن به کمپین حمایت از او” عنوان کرده‌اند.

اعلامیه این اعتصاب غذا در صفحات اینستاگرامی منسوب به نرگس محمدی و گلرخ ایرایی، دو زندانی سیاسی دیگر در زندان اوین، نیز منتشر شده است.

پیش از این نیز ۱۶ تن از زندانیان زن سیاسی در زندان اوین در بیانیه‌ای، حکم اعدام شریفه محمدی را به منزله حکم اعدام همه فعالان کارگری، سیاسی، مدنی، حقوق بشری و فعالان حوزه زنان دانسته و از این فعال کارگری محبوس اعلام حمایت کرده بودند.

تاکنون شمار زیادی از کنشگران، تشکل‌های صنفی و نهادهای حقوق بشری داخلی و بین‌المللی خواستار لغو حکم اعدام خانم محمدی شده و این حکم را “قرون وسطایی” و “جنایتکارانه” خوانده‌اند.

توفان توئیتری در حمایت از شریفه محمدی:

در روز سه‌شنبه ۱۹ تیر، فعالان حقوق بشری، مدنی و سیاسی و کاربران شبکه‌های اجتماعی با راه‌اندازی توفان توئیتری با هشتگ “#کمپین_دفاع_از_شریفه_محمدی”، اعتراض خود را به حکم اعدام این فعال کارگری اعلام کردند.

در این توفان توئیتری، شخصیت‌هایی مانند محمد حبیبی، فعال صنفی معلمان، اسماعیل بخشی، نماینده اخراجی کارگران نیشکر هفت‌تپه، و سعید دهقان، حقوقدان و وکیل ساکن کانادا، با انتشار توییت‌هایی خواستار لغو حکم اعدام شریفه محمدی و آزادی او شدند.

  تصاویر | شیوع کرونا در آمریکا و واکنش مردم

تجمعات اعتراضی در خارج از کشور:

تاکنون تجمعات اعتراضی درکشورهای مختلف از جمله سوئد، آلمان و کانادا در اعتراض به حکم اعدام شریفه محمدی برگزار شده است.

پرونده شریفه محمدی:

شریفه محمدی که بیش از یک دهه قبل در “کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری” عضویت داشته، در آذرماه سال گذشته بازداشت و روز ۱۴ تیرماه از سوی دادگاه انقلاب اسلامی رشت به اتهام “بغی” به اعدام محکوم شد.

این حکم بر اساس اتهام وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی مبنی بر داشتن عضویت شریفه محمدی در “کو‌مه‌له” صادر شده و این در شرایطی است که این اتهام از سوی خانم محمدی، همسرش؛ سیروس فتحی، و کومه‌له به شدت رد شده است. همچنین کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری که شریفه محمدی در دهه هشتاد خورشیدی در آن عضویت داشت، اتهام وارد شده به او را رد کرده است.

بنا بر گزارش‌ها، خانم محمدی در دوران بازداشت مورد شکنجه قرار گرفته و ماموران حکومتی “بدون هیچ سند‌ و مدرکی” به او اتهام “عضویت در گروه کومه‌له مسلح” زده‌اند.

بر اساس گزارش VOA

دیدگاهتان را بنویسید

آرشیو مقالات پیام جوان

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter Payam Javan

همراهان پیام جوان