۹ شهروند بهایی در همدان بازداشت شدند

پیام جوان: به گزارش منابع حقوق بشری، ۹ شهروند بهایی ساکن همدان روز سه‌شنبه ۱۶ آبان بازداشت شدند.

هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، گزارش داده که این افراد به اسامی نعیم اقدسی، ندا محبی، ژاله رضایی، ژینوس شادابی، عاطفه زاهدی، مسعود آذرنوش، زرین احدزاده، فریده ایوبی و نورا ایوبی هستند.

بنا بر این گزارش، ماموران حکومتی همزمان با بازداشت این افراد، منازل ۱۱ تن دیگر از شهروندان بهایی همدان را مورد تفتیش قرار داده‌اند. در جریان این تفتیش‌ها، برخی لوازم شخصی، مدارک، طلاها و کتب دینی این افراد ضبط شده است.

درباره دلیل بازداشت و محل نگهداری بازداشت‌شدگان خبری منتشر نشده است.

این بازداشت‌ها در ادامه موجی از سرکوب بهائیان در ایران صورت گرفته است. در روزهای گذشته، شماری از شهروندان بهائی در شهرهای ساری و مشهد نیز محاکمه شده‌اند.

جامعه‌ جهانی بهائی در بیانیه‌ای صدور احکام حبس علیه شهروندان بهائی را الگویی رو به افزایش از آزار بهائیان ایران نامیده است. این جامعه از جامعه‌ بین‌المللی خواست که حکومت ایران را در قبال نقض حقوق بشر پاسخگو کند.

کمیسیون آمریکا در امور آزادی‌های مذهبی بین‌المللی نیز از تشدید فشار بر اقلیت‌های مذهبی در ایران و کارزار جمهوری اسلامی در بازداشت بهائیان ابراز نگرانی کرده است.

بر پایه گزارش این کمیسیون، در حال حاضر دست‌کم حدود ۲۰۰ نفر به دلایل مذهبی یا اعتقادی در زندان‌های جمهوری اسلامی به سر می‌برند.

جمهوری اسلامی ایران آیین بهائیت را به رسمیت نمی‌شناسد و شهروندان بهائی در ایران پس از انقلاب سال ۱۳۵۷ بطور نظام‌مند در معرض اعدام، تبعیض‌های گسترده اجتماعی و سیاسی، و برخوردهای غیرقانونی از جمله بازداشت‌ و هتک حرمت به آرامستان‌هایشان قرار گرفته‌اند.

  مرکز اسلامی انگلیس، وابسته به جمهوری اسلامی ایران تا اطلاع ثانوی تعطیل شد

بر اساس گزارش VOA

دیدگاهتان را بنویسید

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter

همراهان پیام جوان