• Home
  • >
  • ایران و جهان
  • >
  • سازمان حقوق بشر ایران خواستار تحقیق مستقل تحت نظر سازمان ملل برای رسیدگی به اتفاقات زندان اوین شد

سازمان حقوق بشر ایران خواستار تحقیق مستقل تحت نظر سازمان ملل برای رسیدگی به اتفاقات زندان اوین شد

پیام جوان: به نقل از رادیو فردا، سازمان حقوق بشر ایران روز یکشنبه خواستار «تحقیق مستقل تحت نظر سازمان ملل برای رسیدگی به کشتار معترضان و اتفاقات زندان اوین» شد.

این سازمان با اشاره به «پیشینه جمهوری اسلامی در کتمان حقایق و نظر به سابقه کشتار در زندان‌ها و عادی‌بودن دروغگویی میان مقام‌های مسئول» اعلام کرده که در خصوص آتش‌سوزی در زندان اوین «توضیحات رسمی فاقد اعتبار است».

شامگاه شنبه ویدئوهایی از آتش‌سوزی گسترده، وقوع انفجارهای متعدد و همچنین صدای تیراندازی در محوطه زندان اوین منتشر شد.

خبرگزاری میزان وابسته به قوه قضائیه ایران روز یکشنبه ادعا کرد که در جریان این آتش‌سوزی چهار زندانی از «محکومین سرقت بر اثر استنشاق دود ناشی از آتش‌سوزی‌ها» جان خود را از دست داده، و ده‌ها زندانی مجروح شده‌اند.

قوه قضائیه جمهوری اسلامی پس از آن نیز اعلام کرد که با جان باختن ۴ نفری که به علت آتش‌سوزی شامگاه شنبه حالشان وخیم بود، تعداد جان‌باختگان این آتش‌سوزی به ۸ نفر افزایش یافته است.

آتش‌سوزی در زندان اوین که این روزها شمار زیادی از بازداشت‌شدگان اعتراضات در آن به‌سر می‌برند، و هم‌چنین اظهارات ضد و نقیض مقامات جمهوری اسلامی در این زمینه، با واکنش‌های گسترده داخلی و بین‌المللی روبرو شده است.

  بایدن: واشینگتن در واکنش به سرکوب خشونت‌آمیز اعتراضات مردم در ایران، هزینه‌های بیشتری را بر جمهوری اسلامی تحمیل خواهد کرد

دیدگاهتان را بنویسید

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شویدهمراهان پیام جوان