• Home
  • >
  • ایران و جهان
  • >
  • گفتگوی وزیران خارجه کشورهای عضو گروه هفت درباره اعتراضات سراسری ایران

گفتگوی وزیران خارجه کشورهای عضو گروه هفت درباره اعتراضات سراسری ایران

پیام جوان: وزیران خارجه کشورهای عضو گروه هفت روز پنج‌شنبه تشکیل جلسه می‌دهند و از جمله درباره اعتراضات سراسری ایران با یکدیگر گفت‌وگو خواهند کرد.

به گزارش رادیو فردا، این نشست قرار است روز پنج‌شنبه، ۱۲ آبان، در شهر مونستر در غرب آلمان، با حضور وزیران خارجه آمریکا، بریتانیا، فرانسه، آلمان، ژاپن، ایتالیا و کانادا برگزار شود.

انتظار می‌رود موضوع تهاجم روسیه به اوکراین و به‌ویژه حملات اخیر علیه زیرساخت‌های انرژی اوکراین که موجب قطع گسترده برق در این کشور شده، محور اصلی نشست این وزیران خارجه باشد.

یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا با اشاره به این که گروه هفت «یک مکانیسم هماهنگ‌کننده حیاتی» برای سیاستگذاری در زمینه مهم‌ترین مسائل بوده، به رویترز گفت: «این نشست وزرای گروه هفت برای ما در زمان مهمی برگزار می‌شود.»

پیشتر کادری سیمسون، کمیسر انرژی اتحادیه اروپا، در سفر روز سه‌شنبه خود به کی‌یف گفته بود که این اتحادیه به همراه شرکای خود در حال بررسی راه‌هایی برای افزایش کمک به بخش انرژی اوکراین هستند.

همچنین در حالی که به تازگی دوره سوم ریاست جمهوری شی جین‌پینگ در چین آغاز شده، پررنگ‌تر شدن نقش پکن در جهان از دیگر موضوعات مورد بحث این نشست است.

وزارت خارجه بریتانیا در بیانیه‌ای اعلام کرد که وزرای خارجه گروه هفت درباره وضعیت تایوان و این که چگونه این گروه می‌تواند همکاری با کشورهای منطقه را تقویت کند، گفت‌وگو خواهند کرد.

آلمان که اکنون ریاست دوره‌ای گروه هفت را برعهده دارد، از کشورهای غنا و کنیا و همچنین اتحادیه آفریقا نیز دعوت کرده در این نشست حضور یابند تا به موضوعاتی درباره تغییرات اقلیمی، زیرساخت‌ها، دفاع از دموکراسی و رسیدگی به درگیری‌ها و بحران‌های بشردوستانه پرداخته شود.

  بیانیه جو بایدن: یک ریاست جمهوری برای همه آمریکایی‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شویدهمراهان پیام جوان