سفر به استانبول

نویسنده و عکس : شهرداد خبیر
در پی سیاست معرفی آثار باستانی و آشنایی با ارزشهای فرهنگی ترکیه، ترکیش ایرلاینز توری به مدت 2 روز در شهر استانبول را به رسانه هایی که با آن همکاری می کند ارائه داد.
ماه گذشته به درخواست ترکیش ایرلانز پیام جوان دعوت به شرکت در این تور شد که 13 نوامبر به اتفاق 8 نفر از اعضای رسانه های مختلف در بی اریا و تگزاس راهی استانبول شد. این سفر با هواپیمای 777 در قسمت بیزنس کلاس از سان فرانسیسکو آغاز شد.
خدمه ها در طول پرواز به طور مرتب جویای راحتی مسافران بودند و با غذاهای بسیار عالی که شامل پیش غذا با گزینه های مختلف و غذای اصلی که در این سفر شیشلیک بره بود به ما سرویس می دادند.
بعد از اینکه صندلی را به حالت تخت درآوردم پرواز 12 ساعته برایم بسیار کوتاه شد و بعد از مدتها کار طولانی توانستم خواب راحتی را تا استانبول داشته باشم. در بدو ورود نماینده ی ترکیش ما را به هتل کروان پلازا که در نزدیکی فرودگاه است با مینی بوس برد. پس از یک ساعت استراحت به رستوران هاتای سفراسی رفتیم و آنجا برای اولین بار خوراکیهای مختلف ترکی را مزه کردم. اینقدر خوشمزه بودند که نمی تونستم جلوی خودم را بگیرم و شاید به اندازه سه روز اقامتم خوردم. روز بعد تور شهر استانبول را شروع کردیم که از قضا روزی بارانی از آب درآمد.
اولین نقطه ای که پیاده شدیم در قسمت قدیمی شهر بود که چند بنای باستانی از جمله یک ستون هرمی سنگی از مصر در آن دیده می شد. بگفته راهنمای تور رومیها این ستون را بطور کامل از مصر به این محل حمل کرده بودند ولی به عللی در حمل و نقل قسمت پایه آن شکسته شده بود ولی با این حال توانستند آنرا برپا کنند. در مسیر ادامه تور بطرف مسجد سلطان احمد دکه بلالی را دیدم که برای ما ایرانیها خیلی خودومونی بود. البته صاحب دکه خیلی با سلیقه بود و همونجوری که در عکس ملاحظه می کنید بسیار تمیز کارش را انجام می داد.
بعد از ورود به مسجد سلطان احمد، شیفته ی نقش و نگارهای بسیار زیبای درون آن شدم. نقشهایی که روی تخته نردهای ترکی هم دیده می شند.
تعداد بسیاری کاشی های سرامیکی با نقش های گل لاله در آن استفاده شده و پنجره های آن مانند بناهای ایرانی با رنگهای متفاوت نور طبیعی را به داخل محیط راه میدهند. محراب این ساختمان روی ستونهای مرمر (تعدادشان را نمی دانم ولی فکر کنم حداقل 27 ستون هستند) قرار گرفته است. این مسجد بخاطر کاشی های آبی آن به مسجد آبی نیز معروف است. سپس بطرف هاگیا سوفیا روانه شدیم که جای شما خالی در راه یک آب میوه گیری که آب انار ترش خوشمزه ای را سرو می کرد پیدا کردیم و با نوشیدن یک لیوان آن خاطرات جوانی در ایران را بیاد آوردم. استانبول از لحاظ فرهنگی و رسم و رسوماتش منو به دوران شاه بیشتر وصل می کرد تا به ایران کنونی، بگذریم!
هاگیا سوفیا قبل از اینکه عثمانیها یونانیها را در سال 1453 شکست بدهند در اصل یک کلیسای جامع یونانی بود که در سال 537 میلادی بنا شده بود که یکی از مدرنترین بناهای زمان خود بوده است که حرم مقدس با حکمت خدا نامیده می شد. چندین ستون و مجسمه های مرمری بعد از تبدیل آن به مسجد هنوز باقی مانده است. گنبد این بنا قطری نزدیک به 34 متر و ارتفاعی به اندازه 56 متر دارد که معماری آن قابل تحسین است. سپس به مدرسه ای رفتیم که در آن هنر اِبرو را یاد می دادند هنری که مسحور کننده است. همانطور که ملاحظه می کنید منم توانستم بدون هیچ سابقه ای از این هنر این طراحی زیبا را انجام دهم و امیدوارم که شما هم یکروز این هنر تفریحی را تجربه کنید.
خوب دیگه خسته شده بودیم و بایستی می رفتیم برای شام و در کمال تعجب ترکیش ایراینز برای ما یک قایق کرایه کرده بود که در دریای مرمر شام را صرف بکنیم. پس از ورود به این قایق زیبای 20 متری ما را بصرف نوشابه دعوت کردند و با حرکت قایق در این دریا ما توانستیم دو قسمت شرقی و غربی استانبول که معروف به قسمت آسیایی و اروپایی می باشد را در روشنایی چراغهای شهر تماشا کنیم. زیبایی هر دو طرف نفس گیر بود و بعد از یکساعت قایق سواری شام حاضر شد و ما را به انتهای قایق بردند که با خوردن ماهی تازه گرفته شده مشغول کنند.
روز دوم را کمی زودتر آغاز کردیم چونکه خیلی جاها را بایستی می دیدیم و برای شروع ما را به ساخنمان مرکزی هواپیمایی ترکیش دعوت کردند که در آنجا به ما شرحی کامل از فرودگاه دوم استانبول داده شد. هواپیمایی ترکیش قصد دارد به اهدافی تا سال 2023 که بعد از صد سال از استقلال ترکیه می گذرد برسد. از جمله رساندن درآمد گردشگری ترکیه را  به بیشتر از 30 میلیارد دلار و جابجایی بیشتر از 60 میلیون مسافر در ماه که فرودگاه جدید توانایی پذیرش این تعداد مسافر را خواهد داشت. بعد از آن بطرف ساختمان تدارکات (دو کو) رفتیم که محلی بسیار امنیتی و تحت مراقبت می باشد. تمام غذاهای هواپیماهایی که در فرودگاه استانبول می نشینند در این محل تولید می شود و آنچه که از این شرکت یاد گرفتیم نمونه کارهای عالی و بسیار خوشمزه برای مسافران بود. در اطاقی شبیه فرست کلاس آشپزهای آموزش دیده که در پروازهای شرکت ترکیش همراهی می کنند حضور داشتند که با سرو چند نمونه کار خود جان ما را دوباره زنده کردند. این شرکت یک شرکت جهانی است و شرکنهای هواپیمایی دیگر غیر از ترکیش ایرلاینز را نیز حمایت می کند. چنانکه در تصویر تلویزیونی دیده می شود با داشتن اطلاعات پروازها خوراکیها را تهیه نموده و نزدیک به 200 هزار نفر را در روز سرویس می دهد.
قسمت بعدی این روزمان را در قسمت تعلیمات خلبانی و خدمه هواپیما گذراندیم. همانطور که مشاهده می کنید ما را به کابین های خلبانی که شبیه سازی از هواپیماهای بوئینگ و ایرباس می باشند بردند. در این محل افرادی از کشورهای مختلف برای تعلیمات پرواز و گذر از دوره ی خلبانی شرکت می کنند که دوره ای تفریبا 18 ماهه است.
ما به این کابین های شبیه ساخته شده وارد شدیم و تعلیماتی برای پرواز دریافت کردیم و با اجازه ی شما توانستم هواپیمای ایرباس 330 را بدون خطا بنشانم ولی به من پیشنهاد کار را ندادند! در قسمت دیگر که خدمه هواپیما را آموزشهای مواقع اضطراری می دادند بردند که بسیار آموزنده بود که احترام مرا به خدمه های هواپیما بیشتر کرد که چه زحماتی را این عزیزان انجام می دهند که بکارشان خبره شوند.
سپس بعد از صرف ناهار بطرف قهوه خانه ای رفتیم که پر از انواع شیرینیجات بود. فقط به شما بکم که باقلوا های سنتی ترکیه را در سفرهایتان فراموش نکنید. سپس با سرعت به بازار رفتیم که خیلی شبیه بازار تهران بود با قیمتهایی قابل مقایسه با امریکا. البته بخاطر وقت کم نتونستم زیاد خرید کنم چونکه بایستی به برنامه رقص سما می رفتیم.
ترکیش ایرلاینز سفر اول مرا به استانبول بسیار خاطره انگیز کرد و من برای مهمان نوازیهایشان و گذاشتن چنین تور ارزشمندی از تمامی کارکنان و کسانی که این برنامه را ممکن کردند کمال سپاس را دارم. ترکیش ایرلاینز افتخار ما ایرانیان هستند و امیدوارم که شما هم از سرویسهای بی نظیر این شرکت بهره ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

همراهان پیام جوان