شهرداد خبیر

سرمقاله ماه آپریل: نوروز پر امید

نویسنده : شهرداد خبیر

هر شخصی در دنیای ذهنی خود لحظه ها را به شکلی می گذراند و به این خاطر ذهنیت و نگرش انسانها به مسائل مختلف زندگی به یقین متفاوت است. آنچه که این تفاوتها را بوجود می آورد ریشه های گوناگونی دارد که از تربیت خانوادگی شروع می شود و در رابطه با افراد و تجارب کسب شده در گذرگاههای زندگی فرم می گیرند.

هر روز صبح که از خواب برمی خیزیم با افکاری در سر آنرا آغاز می کنیم. این افکار که زاییده ی اتفاقات گذشته، آرزوهای برباد رفته و یا امید به آینده هستند می توانند ذهن ما را به شکلی متمایز از دیگران مشغول کنند که متعاقبا همراه با نگرشی مثبت و یا منفی در تصمیم های روزانه ما تاثیر می گذارند.

اگر غرق افکار منفی باشیم به طور مسلم نمی توانیم از فرصتها و موقعیتهایی که در طول روز در راه ما قرار می گیرند استفاده ی بهینه کنیم زیرا مشغولیات ذهنی انرژی شخص را پایین آورده و قدرت تمیز دادن خوب از بد را از ما می گیرد. در صورتی که اگر کنترل افکار خود را در اختیار داشته باشیم و ذهن را آزاد گذاشته و در آرامش نگه داریم روز ما می تواند بسیار هیجان انگیز باشد چونکه آنرا آماده دریافت تعالیم، شناخت خوب و بد و امید به فهم فرصتها جهت ساختن آینده خود قرار داده ایم.

پس بدین ترتیب توان شما در اخذ تصمیمات مهم و سرنوشت ساز بیشتر شده، مهار زندگی خود را بدست گرفته و عاقلانه با تجارب مختلف آزموده می شوید و زندگی را مانند کوته فکران کوته بین که تنها به اهداف و منافع آنی می اندیشند هدر نخواهیم داد.

  شجریان: سروش مردم، فردوسی موسیقی ایران – قسمت بیست و یکم

ما تنها یکبار به دنیا می آییم و با هر قدم برداشتن روی این کره خاکی در محدوده ی رقابتها و چالشها فرصت کمی داریم تا خود را محقق کنیم و به آرزوهای خود جامع عمل بپوشانیم. مشغولیات فکری توانمندیها و استعدادهای خارق العاده ی خدا دادی ما را از هدفمندی در تلاشهایمان دور کرده و باعث ضعف روانی و پستی روح بشر می شود که این کلا متناقض با اصول خلقت گیتی و مقصود آفرینش ماست زیرا دنیا بر اساس تکثّر و تولید مثل طراحی شده است. بطور مثال ظرف 16 سال شما می توانید از یک سیب حداقل 16 میلیون سیب تولید کرده باشید و یا اینکه از ازل ستارگان و کهکشانها رو به گسترش بوده اند.

از این رو با این تصور که فرد شما در حیطه ی خلاقیت و استعداد نیز می توانید پویا و خودافزا باشید بالقوه توانایی غلبه بر چالش ها و سختیها را علیرغم محدودیتهای فیزیکی یا مادی را دارید و در نتیجه لحظه های غمگین یا سکون و دلمردگی خویش را هر چند نمی توان نادیده گرفت اما به تدریج با امید محو کنیم.

ما می توانیم همواره در پیش رو مسیری روشن و پر از امید با احساس رضایت از زندگی خویش داشته باشیم. اگر امروز احساس خوبی از زندگی ندارید و در رضایت از خود نیستید و فکر می کنید که هیچ دخل و تصرفی در گذراندن روزهایتان ندارید باید بدانید که هیچ حالتی ثابت و پایدار نیست و با امید می توان این جایگزین شدن حالتها را به صورتی شگرف با انگیزه ای قوی در آغاز سال جدید تصریع کنید. در سال نو با پی بردن به ناشناخته ها و قابلیتهای وجودتان روحتان را زنده و شاد کنید. خیرخواه همه مخلوقات خدا شوید و روحیه ی بخشش خودتان و دیگران را در وجودتان جاری سازید. از خود شخصیتی جدید بسازید تا چهره هستی در زندگیتان بهتر نمودار و شکوفا شود و آرزومندیم به خواست خدا سال نو حرکت بسوی خوشبختی و شادکامی و سرور شما باشد و آن کس که بتواند در شادی و آرامش از خواب برخیزد بی شک از زندگی بیشترین استفاده را خواهد برد.

  سرچشمه‌ی شکوفایی شعر نو - بخش آخر

خجسته نوروز باستانی را به همه شما عزیزان تبریک می گویم و از طرف پیام جوان سالی پر از عشق و محبت را برایتان آرزو دارم. همچنین از تمامی همکارانم که در خدمت به فرهنگ ایران زمین و هموطنان در چند سال گذشته، از خود گذشتگی نشان داده اند و وقت با ارزش خود را در این مسیر فدای ایرانیان کرده اند کمال تشکر را دارم و امیدوارم در این سال جدید خوانندگان مجله پیام جوان از تلاشهای شما بهره ببرند. بار دیگر موفقیت و شادکامی و سلامتی یکایک هموطنان عزیز را در سال جدید از ایزد توانا آرزومندم.

دیدگاهتان را بنویسید

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شویدهمراهان پیام جوان