شهرداد خبیر

سرمقاله ماه آپریل: نوروز پر امید

نویسنده : شهرداد خبیر

هر شخصی در دنیای ذهنی خود لحظه ها را به شکلی می گذراند و به این خاطر ذهنیت و نگرش انسانها به مسائل مختلف زندگی به یقین متفاوت است. آنچه که این تفاوتها را بوجود می آورد ریشه های گوناگونی دارد که از تربیت خانوادگی شروع می شود و در رابطه با افراد و تجارب کسب شده در گذرگاههای زندگی فرم می گیرند.

هر روز صبح که از خواب برمی خیزیم با افکاری در سر آنرا آغاز می کنیم. این افکار که زاییده ی اتفاقات گذشته، آرزوهای برباد رفته و یا امید به آینده هستند می توانند ذهن ما را به شکلی متمایز از دیگران مشغول کنند که متعاقبا همراه با نگرشی مثبت و یا منفی در تصمیم های روزانه ما تاثیر می گذارند.

اگر غرق افکار منفی باشیم به طور مسلم نمی توانیم از فرصتها و موقعیتهایی که در طول روز در راه ما قرار می گیرند استفاده ی بهینه کنیم زیرا مشغولیات ذهنی انرژی شخص را پایین آورده و قدرت تمیز دادن خوب از بد را از ما می گیرد. در صورتی که اگر کنترل افکار خود را در اختیار داشته باشیم و ذهن را آزاد گذاشته و در آرامش نگه داریم روز ما می تواند بسیار هیجان انگیز باشد چونکه آنرا آماده دریافت تعالیم، شناخت خوب و بد و امید به فهم فرصتها جهت ساختن آینده خود قرار داده ایم.

پس بدین ترتیب توان شما در اخذ تصمیمات مهم و سرنوشت ساز بیشتر شده، مهار زندگی خود را بدست گرفته و عاقلانه با تجارب مختلف آزموده می شوید و زندگی را مانند کوته فکران کوته بین که تنها به اهداف و منافع آنی می اندیشند هدر نخواهیم داد.

ما تنها یکبار به دنیا می آییم و با هر قدم برداشتن روی این کره خاکی در محدوده ی رقابتها و چالشها فرصت کمی داریم تا خود را محقق کنیم و به آرزوهای خود جامع عمل بپوشانیم. مشغولیات فکری توانمندیها و استعدادهای خارق العاده ی خدا دادی ما را از هدفمندی در تلاشهایمان دور کرده و باعث ضعف روانی و پستی روح بشر می شود که این کلا متناقض با اصول خلقت گیتی و مقصود آفرینش ماست زیرا دنیا بر اساس تکثّر و تولید مثل طراحی شده است. بطور مثال ظرف 16 سال شما می توانید از یک سیب حداقل 16 میلیون سیب تولید کرده باشید و یا اینکه از ازل ستارگان و کهکشانها رو به گسترش بوده اند.

از این رو با این تصور که فرد شما در حیطه ی خلاقیت و استعداد نیز می توانید پویا و خودافزا باشید بالقوه توانایی غلبه بر چالش ها و سختیها را علیرغم محدودیتهای فیزیکی یا مادی را دارید و در نتیجه لحظه های غمگین یا سکون و دلمردگی خویش را هر چند نمی توان نادیده گرفت اما به تدریج با امید محو کنیم.

ما می توانیم همواره در پیش رو مسیری روشن و پر از امید با احساس رضایت از زندگی خویش داشته باشیم. اگر امروز احساس خوبی از زندگی ندارید و در رضایت از خود نیستید و فکر می کنید که هیچ دخل و تصرفی در گذراندن روزهایتان ندارید باید بدانید که هیچ حالتی ثابت و پایدار نیست و با امید می توان این جایگزین شدن حالتها را به صورتی شگرف با انگیزه ای قوی در آغاز سال جدید تصریع کنید. در سال نو با پی بردن به ناشناخته ها و قابلیتهای وجودتان روحتان را زنده و شاد کنید. خیرخواه همه مخلوقات خدا شوید و روحیه ی بخشش خودتان و دیگران را در وجودتان جاری سازید. از خود شخصیتی جدید بسازید تا چهره هستی در زندگیتان بهتر نمودار و شکوفا شود و آرزومندیم به خواست خدا سال نو حرکت بسوی خوشبختی و شادکامی و سرور شما باشد و آن کس که بتواند در شادی و آرامش از خواب برخیزد بی شک از زندگی بیشترین استفاده را خواهد برد.

خجسته نوروز باستانی را به همه شما عزیزان تبریک می گویم و از طرف پیام جوان سالی پر از عشق و محبت را برایتان آرزو دارم. همچنین از تمامی همکارانم که در خدمت به فرهنگ ایران زمین و هموطنان در چند سال گذشته، از خود گذشتگی نشان داده اند و وقت با ارزش خود را در این مسیر فدای ایرانیان کرده اند کمال تشکر را دارم و امیدوارم در این سال جدید خوانندگان مجله پیام جوان از تلاشهای شما بهره ببرند. بار دیگر موفقیت و شادکامی و سلامتی یکایک هموطنان عزیز را در سال جدید از ایزد توانا آرزومندم.

دیدگاهتان را بنویسید

همراهان پیام جوان

با عضویت در خبرنامه پیام جوان، در ابتدای هر ماه، نسخه الکترونیکی مجله را به صورت رایگان در ایمیل خود دریافت کنید.
Loading