• Home
  • >
  • ایران و جهان
  • >
  • محمد پارسی، روزنامه‌نگار منتقد، به دلیل انتشار گزارش و یادداشتی در مورد نیکا شاکرمی در دادگاه حاضر می‌شود

محمد پارسی، روزنامه‌نگار منتقد، به دلیل انتشار گزارش و یادداشتی در مورد نیکا شاکرمی در دادگاه حاضر می‌شود

پیام جوان: محمد پارسی، روزنامه‌نگار و فعال سیاسی، روز شنبه ۱۶ تیرماه به دلیل “نشر اکاذیب از طریق فضای مجازی” در دادگاه حاضر می‌شود. این اتهام به دلیل انتشار گزارش و یادداشتی در مورد نیکا شاکرمی، معترض نوجوان کشته‌شده در اعتراضات سراسری ۱۴۰۱، به او زده شده است.

پارسی با اعلام این خبر در شبکه ایکس نوشت: “با شکایت و اعلام جرم دادستان تهران، برای سومین بار به دلیل نشر یک خبر کوتاه درباره نیکا شاکرمی دادگاهی شدم.” او همچنین بیان کرد که “هر حکمی در دادگاه جدید، به معنای باز شدن پرونده معلق قبلی و به جریان افتادن پروسه تبعیدم به تربت جام است.”

سرکوب فعالان رسانه‌ای با سوء استفاده از قوانین

پارسی تنها یکی از چندین روزنامه‌نگار و فعال رسانه‌ای است که به دلیل انتشار مطالب مرتبط با نیکا شاکرمی با برخورد قضایی مواجه شده است. در پی انتشار گزارش سرویس جهانی بی‌بی‌سی درباره مرگ نیکا، قوه قضائیه جمهوری اسلامی پرونده‌هایی علیه این افراد تشکیل داده و آنها را به مراجع قضایی احضار کرده است. مرضیه محمودی، خبرنگار اقتصادی، یکی دیگر از این افراد است که روز ۱۳ تیر محاکمه شد.

سازمان‌های بین‌المللی: سرکوب آزادی‌های اساسی در ایران

سازمان عفو بین‌الملل در گزارشی که ۵ اردیبهشت منتشر کرد، به سرکوب شدید آزادی‌های اساسی در ایران توسط مقامات جمهوری اسلامی اشاره کرده است. این سازمان معتقد است که مقامات برای خاموش کردن اعتراضات، از “قوای قهریه غیرقانونی و محاکمه‌های ناعادلانه” علیه فعالان، روزنامه‌نگاران و منتقدان سوء استفاده می‌کنند.

همچنین، گزارشگران بدون مرز در جدیدترین گزارش خود که ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۲ منتشر شد، جمهوری اسلامی ایران را در میان ۱۸۰ کشور جهان در جایگاه ۱۷۷ از نظر آزادی رسانه‌ها قرار داده است.

  افزایش فشار بر خانواده‌های دادخواه و فعالان مدنی و سیاسی از سوی مقامات حکومتی و قضایی جمهوری اسلامی با نزدیک شدن به سالگرد کشته شدگان جنبش زن، زندگی، آزادی

بر اساس گزارش VOA

دیدگاهتان را بنویسید

آرشیو مقالات پیام جوان

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter Payam Javan

همراهان پیام جوان