• Home
  • >
  • اقتصادی
  • >
  • نوسانات شدید طلا و دلار در آستانه دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری

نوسانات شدید طلا و دلار در آستانه دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری

پیام جوان: به گزارش تجارت‌نیوز، کارشناسان اقتصادی روزهای آرامی را تا برگزاری چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌ جمهوری پیش‌بینی کرده بودند؛ اما بازارهای مالی برخلاف انتظار، روزهای نسبتا پرتلاطمی را سپری کرد. دلار کریدور ششم را فتح کرد و در منطقه جدید معاملاتی تثبیت داد و بازار طلا نیز علاوه بر دلار تحت تاثیر نوسانات طلای جهانی قرار گرفت و تکان‌های قابل توجهی داشت.

در حالی که تا برگزاری دور دوم انتخابات و تعیین تکلیف کرسی ریاست‌جمهوری زمان زیادی باقی نمانده است، اما حساسیت بازارها نسبت به مناظرات بالا رفته و معامله‌گران ترجیح می‌دهند تا روز شنبه ۱۶ تیر مبادله جدی نداشته باشند.

در همین راستا مجتبی دیبا کارشناس اقتصادی با تاکید بر اینکه انتخابات ریاست‌جمهوری و چشم‌انداز کلان دو نامزد انتخاباتی به بازارهای مالی جهت داده، به تجارت‌نیوز گفت: «ریتم معاملاتی در روزهای اخیر نشان می‌دهد، سرمایه‌گذاران انتظارات تورمی را افزایشی می‌بینند. باید در نظر داشت که روز شنبه بسیاری از موضوعات روشن می‌شود و ریتم قیمت در بازارها به ویژه دلار آرایش مشخصی می‌گیرد.»

وی به اثرگذاری قیمت درهم بر قیمت دلار اشاره کرد و افزود: «به نظر می‌رسد ریتم حرکتی درهم در هفته‌های اخیر دلار را در سطح جدید قیمتی قرار داد و وارد کریدور ششم کرد. در صورتی که بازار درک و حس مساعدی نسبت به بهبود آینده اقتصادی داشته باشد و شاهد افزایش انتظارات تورمی نباشیم، شاید اصلاح موقتی و برگشت به پله‌های پایانی کریدور پنجم را برای دلار بتوانیم متصور شویم.»

دیبا قیمت سه میلیون و ۳۷۰ هزار تومانی را منطقه تعادلی برای طلا در نظر گرفت و گفت: «قیمت هر گرم طلا از اردیبهشت امسال منطقه سه میلیون و ۵۴۰ هزار تومانی را سه بار تاچ کرد اما موفق به شکست این محدوده قیمتی نشد. یک منطقه جا مانده سه میلیون و ۳۶۰ هزار تومانی در چارت قیمت طلا وجود دارد و امکان تاچ این محدوده بالاست.»

  رانت ویژه ۲۰ هزار میلیاردی با عنوان قیر رایگان

این کارشناس بازارهای مالی در خصوص قیمت سکه هم گفت: «سکه نسبت به منطقه ۴۳ میلیون و ۷۰۰ هزار تومانی واکنش منفی نشان داد. این قطعه به‌عنوان متر تعیین قیمت در بازار سکه می‌تواند تا محدوده ۴۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی نیز پایین بیاید.»

این تحلیلگر بازارهای مالی تاکید کرد: «در صورت پیروزی نامزد انتخاباتی که نگاه متعادل‌تری دارد، ممکن است ریتم قیمت در بازارهای مالی نزولی شود. باید در انتظار روز شنبه برای مشخص شدن روند بازارهای مالی باشیم.»

 

دیدگاهتان را بنویسید

آرشیو مقالات پیام جوان

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter Payam Javan

همراهان پیام جوان