• Home
  • >
  • اقتصادی
  • >
  • اثر انتخابات ریاست جمهوری بر بازار دلار: تحلیل و بررسی

اثر انتخابات ریاست جمهوری بر بازار دلار: تحلیل و بررسی

پیام جوان: به گزارش تجارت‌نیوز، قیمت دلار در پنجمین روز هفته نوسان کاهشی داشت و به کف کریدور ششم برگشت. این اسکناس روز چهارشنبه در نیمه پله پنجم و در کف کریدور ششم بسته شد.

کارشناسان اقتصادی معتقدند قیمت درهم بر افزایش قیمت دلار اثر گذاشته و یکی از دلایل صعود اسکناس آمریکایی به حساب می‌آید. آنها می‌گویند انتخابات ریاست جمهوری و چشم‌انداز کلان دو نامزد انتخاباتی بسیار به بازار جهت داده است.

تحلیلگران اقتصادی معتقدند ریتم معاملاتی در روزهای اخیر نشان‌دهنده رشد انتظارات تورمی از دیدگاه سرمایه‌گذاران است و روز شنبه را روز مهمی برای تعیین تکلیف بازارهای مالی می‌دانند.

با توجه به دیدگاه‌های اشاره شده به نظر می‌رسد اظهارات نامزدهای انتخاباتی و مناظرات روزهای اخیر آنها، کاتالیزور بازارهای مالی به ویژه دلار بوده است و در یک رگرسیون ساده و خطی ضریب همبستگی مثبتی از خود نشان می‌دهد.

تحلیلگران اقتصادی هر چند ضعیف اما احتمال برگشت موقت قیمت دلار به کریدور ۵۰ هزار تومانی را می‌دهند. به اعتقاد آنها این برگشت قیمت، اصلاح موقتی است و ماندگاری قیمت در کریدور ۵۰ هزار تومان توجیه اقتصادی ندارد.

قیمت درهم روز چهارشنبه روی رقم ۱۶ هزار و ۵۱۴ تومانی ایستاد و نسبت به روز سه‌شنبه ۴۰۰ تومان افت داشت. قیمت تتر روی رقم ۶۱ هزار ۶۵۰ تومانی ایستاد و کاهش ۳۰۰ تومانی داشت.

پوند انگلیس با کاهش هزار تومانی روی قیمت ۷۷ هزار و ۲۲۰ تومانی معامله شد و یورو نیز با افت ۶۰۰ تومانی روی رقم ۶۵ هزار و ۴۵۰ تومانی ایستاد.

گفتنی است اسکناس دلار روز سه‌شنبه با رقم ۴۶ هزار و ۱۶۷ تومان و حواله دلار نیز با رقم ۴۳ هزار و ۱۰۶ تومانی عرضه شد و تغییر قیمت نداشت.

  قیمت دلار در ایران رکورد بالاترین قیمت سال جاری را شکست

 

دیدگاهتان را بنویسید

آرشیو مقالات پیام جوان

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter Payam Javan

همراهان پیام جوان