در نخستین مناظره بایدن و ترامپ چه گذشت؟

پیام جوان: جو بایدن رئیس جمهور کنونی آمریکا و دونالد ترامپ رئیس جمهور پیشین این کشور در نخستین مناظره انتخاباتی بر سر ایران و قدرتش در منطقه با یکدیگر جدال لفظی کردند و بایدن گفت که در دوران ترامپ، ایران به پایگاه ما حمله کرد و او هیچ کاری نکرد.

جو بایدن رئیس جمهور دموکرات کنونی آمریکا در نخستین مناظره انتخاباتی با دونالد ترامپ رقیب انتخاباتی جمهوریخواه خود که سیاست خارجی او را مورد انتقاد قرار داد، گفت: در دوران ترامپ، ایران به پایگاه ما ( عین الاسد) حمله کرد و ترامپ هیچ کاری نکرد.

رئیس جمهور کنونی آمریکا در ادامه حملاتش به ترامپ در این زمینه گفت: ترامپ گفت که «فقط چند سرباز سردرد گرفتند.»

بایدن همچنین گفت: من کسی بودم که دنیا را برای دفاع از اسرائیل در برابر حمله موشکی ایران بسیج کردم.

اما دونالد ترامپ رئیس جمهور پیشین آمریکا، بایدن را به انفعال در برابر ایران متهم کرد و مدعی شد: در دوران من، ایران ورشکسته بود. پولی نداشت که به تروریسم بدهد و نمی توانستند به حماس پول بدهند.

رئیس جمهور پیشین آمریکا سپس مدعی شد اگر من رئیس جمهور آمریکا بودم، هرگز حماس به اسرائیل حمله نمی کرد.

ترامپ در این مناطره هنگامی که از سوی بایدن درباره مهاجرت مورد حمله قرار گرفت، در پاسخ مدعی شد که بطور جدی با تروریسم مبارزه کرده است و سپس به کشته شدن ابوبکر البغدادی و قاسم سلیمانی اشاره کرد.

بایدن: حماس باید نابود شود
جو بایدن رئیس جمهور کنونی آمریکا در پاسخ به سوالی درباره جنگ اسرائیل در غزه گفت: حماس باید نابود شود. این حماس است که نمی خواهد جنگ پایان یابد اما تمرکز ما اکنون بر توقف درگیری هاست

ترامپ: بایدن یک فلسطینی شده اما فلسطینی خیلی بدی شده است
ترامپ همچنین درباره جنگ اسرائیل در غزه با اشاره به نارضایتی فلسطینی ها از بایدن گفت: اسرائیل باید کار را تمام کند. بایدن مثل یک فلسطینی شده است اما او را دوست ندارند چون فلسطینی خیلی بدی شده و آدم ضعیفی است.

رئیس جمهور پیشین آمریکا در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا از تشکیل کشور مستقل فلسطین حمایت می کند، گفت: باید بیینیم چه می شود اما قبل از آنکه آن کار را انجام دهیم ، مشکلی که داریم این است که همه هزینه ها بر عهده ماست.

  Cuban activists had their annual pro-LGBT parade ready. Then the government called it off.

بایدن فساد اخلاقی ترامپ را پیش کشید؛ ترامپ هم پسر بایدن را مجرم خواند
در نخستین مناظره انتخاباتی میان روسای جمهور فعلی و پیشین آمریکا برای انتخابات ۲۰۲۴ این کشور، دونالد ترامپ در پاسخ به این سوال که آیا مخالفان سیاسی خود را هدف تعقیب قضائی قرار خواهد داد گفت: «پسر ایشان (بایدن) یک مجرم است.»

ترامپ خطاب به بایدن تصریح کرد: «پسر او مجرم است و بارها و بارها محکوم خواهد شد. او قبلا باید محکوم می‌شد. جو خودش هم می‌تواند به خاطر کارهایی که انجام داده یک مجرم دادگاهی باشد. او کارهای وحشتناکی انجام داده است.

بایدن نیز خطاب به ترامپ گفت: «اینکه من درباره مسائلی که گفتی کار خطایی انجام دادم، مشمئز کننده است. اینها دروغ هستند. اینکه تو حق داری فقط به خاطر اینکه رئیس‌جمهور هستی دنبال دادگاهی کردن کسی باشی غلط است. هیچ رئیس‌جمهوری در تاریخ آمریکا اینطور صحبت نکرده است.»

بحث بر سر سن و سال بایدن و ترامپ از زبان خودشان
بایدن که ۸۱ سال دارد و دونالد ترامپ که ۷۸ ساله است، مسن‌ترین افرادی هستند که تاکنون به‌ دنبال کسب مقام ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا بوده‌اند.

دانا بش مجری سی ان ان در این مناظره از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ آمریکا سوال کرد که آیا به لحاظ جسمانی خود را مناسب یک دوره چهار سالخ پر کار در کاخ سفید می بینند یا خیر.

بایدن پاسخ داد: وقتی وارد کنگره آمریکا شدم یکی از جوان‌ترین سیاستمداران و سناتورهای کنگره بودم و به همین علت مورد انتقاد قرار می‌گرفتم و حالا هم چون مسن‌ترین هستم مورد توجه قرار گرفته ام.

او گفت: «به کارنامه نگاه کنید. به این که من چه طور وضعیت اسفناکی را که او (ترامپ) بر جای گذاشته بود تغییر دادم».

اما ترامپ پاسخ داد: احساس خیلی خوبی به لحاظ جسمی و سلامتی دارم و اخیرا در آزمایش های شناختی دو بار «بهترین نتیجه» را گرفته‌ام. «من در وضعیت سلامتی خیلی خوبی قرار دارم… من به لحاظ جسمی مانند ۲۵ – ۳۰ سال پیش هستم و کمی هم بهتر. کمی هم وزن کم کردم».

  سازمان عفو بین الملل خواستار آزادی کارمند سوئدی دستگاه دیپلماسی اتحادیه اروپا از زندان‌های ایران شد

پاسخ های ترامپ و بایدن درباره ۶ ژانویه و یورش به کنگره
یایدن در پاسخ به سوالی درباره یورش حامیان ترامپ به کنگره آمریکا نیز گفت که از نظر او دونالد ترامپ «مشوق» حمله ۶ ژانویه ۲۰۲۱ بوده است و حتی در حالی که معاون او ( مایک پنس) در خطر جانی قرار داشت، هیچ کاری نکرد.

بایدن همچنین افزود که ترامپ در آن روز به جای واکنش به یورش، مهاجمان را «وطن‌پرست آمریکایی» خوانده است. ترامپ نیز در پاسخ به حملات بایدن گفت: او زندگی خیلی از مردم راکه «خیلی بی‌گناه» بودند را ویران کرده است.

ترامپ به کمیته مجلس نمایندگان که درباره نقش ترامپ در این شورش در کنگره تحقیق می‌کرد حمله کرد و این کمیته را «غیرانتخابی» دانست و گفت: آنها اطلاعاتی را در جریان تحقیقات خود پاک کردند.

در پایان بخش اول این مناظره، بایدن خطاب به ترامپ گفت: «حتما دلیلی وجود دارد که معاون ریاست جمهوری و ۴۴ عضو سابق کابینه» حاضر به حمایت از او در کارزار فعلی نشدند و ترامپ هم برای چندمین بار ،بایدن را بدترین رئیس جمهوری تاریخ آمریکا خواند.

ترامپ: رئیس جمهور واقعی داشتیم به اوکراین حمله نمی‌شد
در نخستین مناظره ترامپ و بایدن از آنها سوال شد که آیا شرایط ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه برای پایان جنگ در اوکراین قابل قبول است؟

ترامپ در پاسخ گفت که پوتین تصمیم به حمله به اوکراین گرفت، چون شاهد بودیم دولت بایدن چقدر در خروج از افغانستان نالایق بوده است. رئیس جمهور پیشین آمریکا تصریح کرد: «زمانی که پوتین این را دید ، گفت می دانید چیست؟ فکر می کنم وقت حمله است.

ترامپ در نخستین مناظره با رقیب دموکرات خود گفت که بایدن بدترین فرمانده کل نیروهای مسلح است و اگر رئیس‌جمهور بهتری در آمریکا بر سر کار بود، روسیه هرگز به اوکراین حمله نمی‌کرد.

ترامپ به کمک‌های گسترده دولت بایدن به اوکراین اشاره کرد و گفت: «بایدن ۲۰۰ میلیارد دلار به اوکراین داده است، این رقم بی سابقه است… زلنسکی هر زمان که به آمریکا می‌آید ۶۰ میلیارد دلار با خود می‌برد، او بزرگترین تاجر تاریخ است.

بایدن رئیس جمهور کنونی دموکرات آمریکا از کارنامه سیاست خارجی خود در خاورمیانه و افغانستان دفاع کرد و در مورد اوکراین گفت: «پوتین یک جنایتکار جنگی است؛ آیا گمان می‌کنید او متوقف می‌شود؟»

  کشته شدن یک زن در Cupertino به دلیل تصادف با خودرویی که راننده آن در حالت غیر طبیعی قرار داشت

رئیس جمهور آمریکا ادامه داد: ترامپ به پوتین گفت که «هرکاری می خواهد بکند.» پوتین فکر می کرد می تواند ظرف پنج روز اوکراین را بگیرد. او در واقع اصلا چنین نکرد و انها هزاران هزار سرباز را از دست داده اند.

در این هنگام ترامپ در واکنش به این سخن بایدن که به پوتین گفته است «هرکاری می خواهد بکند»، گفت: هرگز چنین چیزی نگفتم.

بایدن: ایده ترامپ درباره ناتو احمقانه است
بایدن همچنین ایده ترامپ برای خروج از ناتو را احمقانه دانست و خطاب به ترامپ در این مناظره گفت: «ایشان فردی است که می خواهد از ناتو خارج شود. تو نمی توانی ناتو را تحمل کنی؟ او می خواهد از ناتو خارج شود.»

اما ترامپ در پاسخ گفت: من توافق های تجاری بزرگی با کشورهای اروپایی به ثمر رساندم. آنها هیچ چیزی را که ما داریم، نمی خواهند ولی ما باید خودروها، مواد غذایی و همه چیز آنها را بخریم. من این را تغییر دادم.

ترامپ ادامه داد: تنها دلیلی که بایدن می تواند با ناتو بازی کند، این است که من آنها را وادار کردم صدها میلیارد دلار پول بدهند. من به آنها گفتم که اگر پول ندهید من از ناتو حمایت نخواهم کرد. در یک جلسه بسیار محرمانه در سال ۲۰۱۸ از من سوال کردند، از ما در برابر روسیه محافظت خواهید کرد؟ گفتم اگر پول ندهید، این کار را نخواهم کرد.

ترامپ پیش از پایان مناظره نیز بار دیگر سیاست خارجی و نظامی بایدن را هدف گرفت و گفت که «ما بیش از آنچه تصور می شود به جنگ جهانی سوم نزدیک هستیم.»

او گفت که دیکتاتورهای خارجی، مثل کیم جونگ اون از کره شمالی و شی جین‌پینگ از چین به او احترام نمی‌گذارند یا از او نمی هراسند.

بایدن نیز با طرح ماده پنجم پیمان ناتو که زمانی اجرا می شود که یک عضو این پیمان هدف حمله قرار گرفت به این انتقادها پاسخ داد و گفت: «اکنون به ما نیاز است. برای حفاظت از جهان به ما نیاز هست چون امنیت ما در خطر است.»

بر اساس گزارش تجارت نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

آرشیو مقالات پیام جوان

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter Payam Javan

همراهان پیام جوان