چرا دلار گران شد؟

پیام جوان: به گزارش تجارت‌نیوز، قیمت دلار در هفته ابتدایی تیر در حالی که پیش‌بینی می‌شد روزهای آرام با روند رنج را سپری کند، متاثر از برخی سیگنال‌ها افزایشی شد و از خط قرمز سیاست‌گذار عبور کرد. در آخرین معامله روز دوشنبه چهارم تیر دلار در کانال اول کریدور ششم بسته شد و رشد نزدیک به هزار و ۵۰۰ تومانی داشت.

چرا دلار گران شد؟
موضوع تشدید درگیری میان اسرائیل و لبنان، سقوط پنج درصدی بیت کوین، افزایش تقاضای تتر و بازگشت پیمان‌سپاری ارزی برای تمام کالاهای صادراتی از عمده دلایلی بود که دلار را با وجود تلاش سیاست‌گذار برای تثبیت، در کریدور بالاتر قرار داد.

با وجود اینکه کارشناسان اقتصادی هفته رنجی را برای دلار به دلیل پیش‌ رو بودن انتخابات ریاست جمهوری پیش‌بینی کرده بودند اما اخبار نامساعدی که مورد توجه معامله‌گران قرار گرفت در کنار رشد تقاضا به اسکناس دلار آرایش صعودی داد.
با وجود اینکه روز سه‌شنبه بازار در تعطیلات قرار داشت، اما سیاست‌گذار تلاش کرد با تزریق اخبار مساعد معاملات پشت خطی را در مسیر کاهشی قرار دهد.

برخی رسانه‌ها از قول یک منبع آگاه اعلام کردند که بانک مرکزی قصد دارد به مدت ۱۰ روز، روزانه ۲۰۰ میلیون درهم در بازار دبی تزریق کند. همچنین اخباری مبنی بر آغاز مذاکرات برای آزادسازی منابع ارزی مسدود شده ایران در بحرین منتشر شد. در این خبر تاکید شد معاون امور بین‌الملل بانک مرکزی و معاون بانک مرکزی بحرین برای آزادسازی منابع مسدود شده بانک مرکزی ایران و سایر بانک‌های ایرانی در بحرین مذاکراتی را آغاز کرده‌اند.

بازیگران بازار ارز با تکیه بر تجربه‌ سال‌های گذشته معتقدند در عالم سیاست هیچ وقت این‌گونه اخبار تا رسیدن به نتیجه کامل منتشر نمی‌شود. به نظر می‌رسد سیاست‌گذار تصمیم گرفته‌ دست‌کم با انتشار اخبار، از اثرات خبر درمانی آن در مقطع کنونی بهره‌مند شود.

  عضو کمیسیون انرژی مجلس: تصمیم افزایش قیمت بنزین‌ عقلایی نیست

با توجه به تلاش سیاست‌گذار نسبت به برگشت دلار به کریدور پنجم و پیش رو بودن انتخابات ریاست جمهوری احتمال اینکه دلار در روز چهارشنبه به سقف کریدور پنجم ورود کند بالاست. تجربه سال‌های گذشته نشان می‌دهد معامله‌گران به اخبار توجه ویژه‌ای نشان می‌دهند و همین موضوع می‌تواند اهرم کاهش قیمت دلار تا پیش از رخداد سیاسی پایان هفته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

آرشیو مقالات پیام جوان

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter Payam Javan

همراهان پیام جوان