• Home
  • >
  • اقتصادی
  • >
  • نوسانات قیمت دلار در آغاز تابستان ۱۴۰۳

نوسانات قیمت دلار در آغاز تابستان ۱۴۰۳

پیام جوان: به گزارش تجارت‌نیوز، قیمت دلار در شروع معاملات تابستان ۱۴۰۳ نوسان کاهشی محدودی داشت. قیمت این اسکناس ۱۰۰ تومان کاهش یافت و در اولین روز هفته در نیمه پایینی کانال ۹ کریدور پنجم معامله شد. روند عرضه و تقاضا در دومین روز تیرماه متعادل بود.

به نظر می‌رسد تنها خبری که توجه معامله‌گران را جلب کرده موضوع انتخابات و اظهارات کاندیداها در خصوص برنامه دولت آینده است.

در حالی که قیمت دلار در بازار آزاد ضربان ۲۰۰ تا ۳۰۰ تومانی دارد و هفته‌هاست در منطقه‌ای مشخص باثبات است، قیمت اسکناس و حواله دلار در مرکز مبادله با رشد پلکانی به کانال بالاتر صعود کرده است. برخی معامله‌گران معتقدند سیاست‌گذار در حال پیاده‌سازی سناریوی تک‌نرخی کردن قیمت دلار است.

کارشناسان اقتصادی همواره بر لزوم شفاف‌سازی و تک‌نرخی شدن نرخ ارز تاکید می‌کنند. به اعتقاد آنها، بانک مرکزی با همکاری بانک‌ها و صرافی‌ها باید نرخ ارز را واقعی و تک‌نرخی کند تا جلوی نوسانات شارپی و ایجاد رانت در بازار ارز گرفته شود. تحلیلگران بازارهای مالی معتقدند، فساد حاصل از چندنرخی بودن ارز، صدمات جبران‌ناپذیری به اقتصاد و جامعه وارد می‌کند.

گفتنی است معامله‌گران درباره حرکت سایدوی اسکناس دلار می‌گویند، همان‌طور که بازارساز درصدد ثبات قیمت دلار است،‌ تمایلی نیز به کاهش و برگشت به کانال‌های قیمتی پایین‌تر برای این اسکناس ندارد. کارشناسان اقتصادی نیز کاهش شدید دلار را با ریسک بالا به جهت رشد تقاضا توصیف می‌کنند. به اعتقاد آنها اگر قیمت اسکناس آمریکایی به کانال‌های پایین‌تر ورود کند، هجوم تقاضا تبعات بدی در پی خواهد داشت.

تحلیلگران بازارهای مالی برای هفته منتهی به انتخابات ریاست‌‌جمهوری با احتساب تعطیلی روز سه‌شنبه روند رنج برای دلار متصور هستند. پیش‌بینی آنها برای قیمت دلار در چشم‌انداز بلندمدت و در ماه‌های تابستان صعودی است. زیرا ماه‌های رکودی بازار ارز در بهار به اتمام رسیده و رشد تقاضا در هفته‌های بعد از انتخابات رقم خواهد خورد. بنابراین علاوه بر اینکه هر روندی به نتیجه انتخابات گره خورده ریتم تقاضا و دست پر بازارساز نیز در آینده قیمت دلار اثر مستقیم دارد.

  مرتضی افقه، اقتصاددان: بیش از نیمی از جمعیت ایران فقیر تلقی می‌شوند

 

دیدگاهتان را بنویسید

آرشیو مقالات پیام جوان

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter Payam Javan

همراهان پیام جوان