• Home
  • >
  • ایران و جهان
  • >
  • بازداشت مهدی افشارنیک و هجمه به روزنامه‌نگاران: تشدید سرکوب در سایه بحران معیشت

بازداشت مهدی افشارنیک و هجمه به روزنامه‌نگاران: تشدید سرکوب در سایه بحران معیشت

پیام جوان: ساعتی پس از انتشار خبر بازداشت مهدی افشارنیک، خبرگزاری میزان، وابسته به قوه قضائیه، مدعی شد که این بازداشت با “دلایل کاملا مغایر با فعالیت خبرنگاری و رسانه‌ای” صورت گرفته و “هیچ اتهام رسانه‌ای و خبری” در پرونده او وجود ندارد.

تشدید سرکوب فعالان رسانه‌ای:

در پی انتشار این خبر، خبرگزاری “اعتمادآنلاین” گزارش داد که مهدی افشارنیک، “احتمالا” روز چهارشنبه ۱۱ بهمن، بازداشت شده است. این در حالی است که جمهوری اسلامی سابقه بازداشت گروهی و برخورد با فعالان رسانه‌ای را در کارنامه خود دارد و پس از اعتراضات سراسری سال ۱۴۰۱، این برخوردها تشدید شده است.

هجوم به روزنامه “فردای اقتصاد”:

همزمان با بازداشت افشارنیک، نیروهای حکومتی به ساختمان روزنامه “فردای اقتصاد” یورش برده و اموال روزنامه‌نگاران این رسانه را توقیف و از خروج آنها جلوگیری کرده‌اند. موبایل خبرنگاران محبوس شده و تماس آنها با بیرون قطع شده بود. خانواده‌های آنها در مقابل ساختمان “فردای اقتصاد” تجمع اعتراضی برگزار کردند.

ارتباط بازداشت‌ها با بحران معیشت:

از وضعیت بحرانی معیشت در ایران و فشارهای اقتصادی و اجتماعی به‌عنوان عوامل شروع دور جدید اعتراضات نام برده می‌شود. نهادهای امنیتی به روش‌های مختلف، از جمله سرکوب فعالان رسانه‌ای، سعی در مدیریت شرایط دارند.

بازداشت مهدی افشارنیک و هجوم به روزنامه “فردای اقتصاد” نگرانی‌ها را در مورد تشدید سرکوب آزادی بیان و حق آزادی مطبوعات در ایران افزایش داده است.

بر اساس گزارش VOA

  محدودیت زمانی در خوردن برای گلوکز خون مفید است

دیدگاهتان را بنویسید

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter

همراهان پیام جوان