فیس بوک بیستمین تولد خود را جشن گرفت

پیام جوان: در سال ۲۰۰۴ که پهنای باند جایگزین اینترنت دایل آپ ‌شد و تلفن‌های همراه با صفحه ‌نمایش‌های رنگی، محبوبیت پیدا کردند، شبکه‌ای اجتماعی به نام فیس‌بوک (TheFacebook) در چهارم فوریه، توسط مارک زاکربرگ ۱۹ ساله و هم اتاقی‌هایش در دانشگاه هاروارد، راه‌اندازی شد.

به گزارش ایتنا از ایسنا، فیس‌بوک نام خود را از فهرست راهنمای دانشجویان که در ابتدای سال تحصیلی در دانشگاه‌ها توزیع می‌شد و معمولا به عنوان «فیس‌بوک» شناخته می‌شد، گرفت.

طی چند سال گذشته، محبوبیت این پلتفرم رشد انفجاری پیدا کرد و امروزه با بیش از سه میلیارد کاربر فعال ماهانه، به بزرگترین شبکه اجتماعی جهان تبدیل شده است.

نقاط عطف مهم
ایده راه‌اندازی فیس‌بوک، از یکی از پروژه‌های قبلی زاکربرگ به نام Facemash گرفته شد که وب‌سایتی برای رتبه‌بندی جذابیت چهره‌های دانشجویان هاروارد بود. زاکربرگ برای به دست آوردن عکس‌های مورد استفاده در این سایت، سیستم امنیتی دانشگاه را هک کرد و بدون اجازه آنها، از تصاویر شناسه دانشجویی کپی کرد.

این اقدام باعث شد دانشگاه، ظرف چند روز پس از راه اندازی شدن این وب سایت، آن را تعطیل کند و منجر به اقدامات انضباطی علیه زاکربرگ شد. با این حال، تنها چند ماه بعد، زاکربرگ و هم اتاقی‌هایش، یک سایت شبکه جدید راه‌اندازی کردند که به دانشجویان هاروارد امکان می‌داد با استفاده از آدرس ایمیل خود با پسوند. edu، به همتایان خود متصل کنند.

این شبکه اجتماعی، به یک موفقیت بزرگ تبدیل شد و به زودی به سایر کمپ‌های کالج در سراسر آمریکا گسترش یافت. در سال اول، این پلتفرم به یک میلیون کاربر افزایش یافت و در اوت سال ۲۰۰۵، به facebook.com تغییر نام داد.

  فیلتر جدید اینستاگرام برای مقابله با نفرت‌پراکنی

تا پایان سال ۲۰۰۶، هر فرد بالای ۱۳ سال با دسترسی به اینترنت، می‌توانست به آن وارد شود. تعداد کاربران آن از ۱۲ میلیون در سال ۲۰۰۶، به ۵۰ میلیون در سال ۲۰۰۷ افزایش یافت و تا پایان سال ۲۰۰۸، به ۱۰۰ میلیون نفر رسید.

در سال ۲۰۱۲ که فیس‌بوک به یک میلیارد کاربر رسید، عرضه اولیه عمومی سهام را انجام داد که ارزش این شرکت را به ۱۰۴ میلیارد دلار رساند. فیس‌بوک، عرضه اولیه عمومی خود را با قیمت ۳۸ دلار برای هر سهم انجام داد و ۱۶ میلیارد دلار جمع کرد. سهم بازار این پلتفرم از آن زمان تاکنون نزدیک، به ۱۲ برابر افزایش یافته و تا روز جمعه، به حدود ۴۷۴ دلار رسید.

در ۲۹ اکتبر سال ۲۰۲۱، زاکربرگ تغییر نام تجاری Facebook, Inc به Meta Platforms را اعلام کرد. این شرکت مالک و اداره کننده فیس‌بوک، اینستاگرام، تردز، واتس‌اپ و سایر محصولات و خدمات است.

دیدگاهتان را بنویسید

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter

همراهان پیام جوان