• Home
  • >
  • زندگی
  • >
  • آیا کمبود ویتامین D باعث سرطان می‌شود؟

آیا کمبود ویتامین D باعث سرطان می‌شود؟

پیام جوان: ما همیشه می‌توانیم کمی از نور خورشید استفاده کنیم و ویتامین D بسازیم. اما خورشید تنها منبع ویتامین D نیست و غذا‌های زیادی وجود دارند که سرشار از ویتامین D هستند. پس این همه حرف و بحث پیرامون ویتامین D چیست؟ و آیا ارتباطی بین سرطان سینه و ویتامین D وجود دارد؟

ویتامین D یک کوفاکتور مهم در بسیاری از فرایند‌های بدن است؛ اما بیشتر افراد به‌اندازه کافی ویتامین D دریافت نمی‌کنند. ویتامین D تنها یکی از چندین ویتامینی است که باید هر روز مصرف کنیم. این ویتامین سیستم ایمنی را تقویت می‌کند، پشتیبان عملکرد سیستم عصبی است، به سلامت استخوان کمک می‌کند و تنظیم‌کننده سطح کلسیم و فسفر بدن است.

اما متأسفانه کمبود ویتامین D در تمام دنیا بسیار رایج است و تحقیقات نشان می‌دهد پایین‌بودن سطح ویتامین D در بدن موجب طیفی از مشکلات سلامتی می‌شود:. اختلال خواب. دیابت. فشارخون بالا. ضعف عضله. زمین افتادن. ام اس. پوکی‌استخوان

آیا ویتامین D به پیشگیری از سرطان سینه کمک می‌کند؟
مطالعاتی که در این مورد انجام شده‌اند مغایرت‌هایی با هم دارند. طبق یک بررسی در سال ۲۰۱۰، آن‌هایی که دارای بالاترین میزان ویتامین D در خون خود بودند، ریسک ابتلای آن‌ها به سرطان سینه ۴۵ درصد کمتر از کسانی بود که پایین‌ترین سطح ویتامین D را داشتند. چند مطالعهٔ مشابه دیگر نیز همین نتایج را نشان داد.

مطالعاتی که روی حیوانات انجام شد نشان داد داشتن سطح پایینی از ویتامین D ممکن است ریسک ابتلا به سرطان سینه را افزایش دهد و داشتن سطح بالاتری از این ریزمغذی با نتیجه درمانی بهتر برای افرادی که سرطان سینه دارند مرتبط است.

اما یک مرور جامع دیگر در سال ۲۰۲۲ که روی ۸۴ مطالعه انجام شد نشان داد مصرف ویتامین D از جهت پیشگیری از سرطان بی‌اثر است یا اثر اندکی دارد. بررسی مشابه دیگری در سال ۲۰۱۸ نشان داده بود هیچ شاهد و مدرک خاصی مبنی بر این که ویتامین D می‌تواند نقش پیشگیری‌کننده در مقابل سرطان داشته باشد وجود ندارد.

  آمار مبتلایان به کرونا در ایران به ۲ هزار و ۵۸۰ نفر رسید

در این زمان ما هیچ اطلاعات قوی برای تأیید این مسئله که مصرف ویتامین D می‌تواند از سرطان سینه پیشگیری کند در دست نداریم. اما اگر شما سرطان سینه دارید و تحت درمان‌های آنتی استروژن هستید، طبق یافته‌ها نرمال بودن سطح ویتامین D بدن می‌تواند در بلندمدت کمک‌کننده باشد.

مطالعه‌ای نشان داد بالاتر بودن سطح ویتامین D در زنانی که تشخیص داده شده سرطان سینه دارند می‌تواند به احتمال بقای بیشتر کمک نماید.

لازم به یادآوری است که هر چند به نظر می‌رسد این مطالعات همگی به این نتیجه رسیده‌اند که سطح ویتامین D دارای اثر مستقیم بر احتمال سرطان سینه است، اما در این میان یک ارتباط علت و معلولی وجود ندارد. برای تعیین سازوکار مستقیم و ارتباطی که بین ویتامین D و سرطان سینه وجود دارد، لازم است تحقیقات بیشتری انجام شود.

تحقیقات در این زمینه همچنان در حال انجام است و سنجش سطح ویتامین D گاهی می‌تواند سخت باشد. تعیین اینکه چقدر در معرض تابش نور خورشید هستید یا چقدر از طریق غذا‌هایی که می‌خورید ویتامین D می‌گیرید کار راحتی نیست و اغلب زیاد هم نیست.

یکی از بهترین کار‌هایی که می‌توانید برای پیشگیری از سرطان سینه انجام دهید، غربالگری منظم با ماموگرافی است. هر چند ماموگرافی از سرطان سینه پیشگیری نمی‌کند، اما می‌تواند با تشخیص سرطان در مرحله اول، زندگی شما را نجات بدهد.

دیدگاهتان را بنویسید

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter

همراهان پیام جوان