• Home
  • >
  • زندگی
  • >
  • بررسی علت ایجاد لکه‌های روی ناخن

بررسی علت ایجاد لکه‌های روی ناخن

پیام جوان: در این مطلب، چهار مورد از شایع‌ترین دلایل ایجاد لکه‌های روی ناخن به اختصار شرح داده شده‌اند.

به گزارش فرتاک، به ندرت اتفاق می‌افتد که لکه‌های سفید روی سطح ناخن مشکلات خیلی جدی در بر داشته باشند. در اغلب موارد نیز به آسانی درمان می‌شوند. در این مطلب، چهار مورد از شایع‌ترین دلایل ایجاد این لکه‌های روی ناخن به اختصار شرح داده شده‌اند. لکه‌های سفید روی ناخن ممکن است به دلیل چندین علت از جمله کمبود ویتامین، آسیب ناشی از ضربه، عفونت قارچی و یا مصرف داروهای خاصی ایجاد شود. برای رفع این مشکل می‌توانید به روش‌های زیر روی آورید:

لازم به ذکر است که در صورتی که لکه‌های سفید روی ناخن باعث ایجاد درد، تورم و یا خارش شوند، بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

ضربه
اگر به تازگی ناخن شما ضرب دیده باشد، ممکن است لکه‌های سفید ایجادشده روی آن، ناشی از این حادثه باشند. همچنین در صورتی که ضربه به ماتریس ناخن (جایی که ناخن از آنجا رشد می کند) وارد شود، ممکن است این لکه‌ها پدید آیند.

اگر علائم دیگری ندارید و علت لکه‌های سفید روی ناخن را وارد شدن ضربه می‌دانید، باید صبور باشید تا از طریق بلندشدن ناخن و به صورت طبیعی درمان شود.

کمبود ویتامین/مواد معدنی (یکی از موارد بحث برانگیز)
برخی از پزشکان معتقدند که کمبود ویتامین‌ها و مواد معدنی می‌تواند علت لکه‌های سفید روی ناخن باشد و برخی دیگر عقیده دارند که چنین چیزی صحت ندارد و در تحقیقات علمی ثابت نشده است. با این حال، شما می‌توانید با توجه به تغذیه‌ی خود، میزان ویتامین‌ها و مواد معدنی مصرفی خود را تحت نظر بگیرید و درصورت کمبود، در صدد جبران آن برآیید.

  برای مراقبت از پوست دور چشم، از این کپسول ویتامین استفاده کنید

پسوریازیس یا اگزما
بسیاری از عواملی که به پوست شما آسیب وارد می‌کنند، به نوعی می‌توانند ناخن‌هایتان را نیز تحت‌الشعاع قرار دهند. پسوریازیس و اگزما از سری مشکلات پوستی هستند که با خارش، قرمزی و بثورات همراهند. این دو بیماری باعث ایجاد لکه‌های سفید بر روی ناخن‌ها نیز می‌شوند. پسوریازیس ناخن را ضخیم و سفید می‌کند نقاط سفید و حفره‌مانندی را به وجود می‌آورد. اگزما هم باعث ضخیم شدن، برجستگی و تغییر رنگ ناخن‌ها می‌شود.

اما مواردی همچون مصرف غذاهای حاوی ویتامین C و D مانند پرتقال، توت فرنگی، گوجه فرنگی، سبزیجات و ماهی، استفاده از نرم کننده ناخن و اجتناب از استفاده از ابزارهای تیز و تیغه دار برای پاک کردن ناخن، استفاده از محصولات ضد قارچ ناخن در صورت شک به عفونت قارچی و مشاوره با پزشک در صورت مصرف داروهای خاص که ممکن است باعث ایجاد لکه‌های سفید روی ناخن شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter

همراهان پیام جوان