• Home
  • >
  • سیاسی
  • >
  • واکنش منفی ایران به پیشنهاد احتمالی آمریکا برای احیای برجام

واکنش منفی ایران به پیشنهاد احتمالی آمریکا برای احیای برجام

شبکه پرس‌ تی‌وی، وابسته به صداوسیمای حکومت ایران، به نقل از یک «مقام ارشد ایرانی» خبر داده است که تا زمانی که دولت آمریکا «همه تحریم‌ها» را لغو نکند، ایران غنی‌سازی ۲۰ درصدی را لغو نمی‌کند.

نام این مقام ارشد ایرانی اعلام نشده، ولی این اظهار نظر در واکنش به گزارش سایت پولیتیکو از احتمال «پیشنهاد جدید» آمریکا برای حل بن‌بست کنونی در روند احیای برجام منتشر شده است.

این سایت نوشته بود که آمریکا به احتمال زیاد از ایران می‌خواهد در قبال لغو بخشی از تحریم‌های اقتصادی، از برخی گام‌هایی که در چارچوب کاهش تعهدات برجامی خود برداشته بازگردد و از جمله سانتریفیوژهای پیشرفته را به‌کار نگیرد و غنی‌سازی اورانیوم با غلظت ۲۰ درصدی را نیز متوقف کند.

در واکنشی دیگر به همین گزارش، نمایندگی دائم ایران در سازمان ملل روز دوشنبه در توییتی نوشت که «برای پیوستن مجدد آمریکا به برجام هیچ پیشنهادی نیاز نیست».

در این توییت تاکید شده که آمریکا باید «تصمیم سیاسی» بگیرد برای «اجرای کامل و فوری تمامی تعهدات تحت توافق و پایبندی به قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل است».

معنای این جمله نیز با توجه به مواضع پیشین دولت ایران، تاکید بر لغو تحریم‌هایی است که پس از خروج دولت ترامپ از برجام در اردیهبشت سال ۹۷ اعمال شده است.

مقام‌های دولت جو بایدن چنین درخواستی را رد کرده و می‌گویند چون ایران با عدول از تعهدات هسته‌ای خود در برجام این توافق را نقض کرده، ابتدا باید به اجرای تعهدات خود مطابق با برجام بازگردد و بعد تحریم‌ها را لغو خواهند کرد.

این درخواست با مخالفت حکومت ایران مواجه شده و علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، بر لغو تحریم‌ها پیش از بازگشت ایران به اجرای تعهدات خود به عنوان «حرف قطعی» تاکید کرده است.

در طول یک ماه گذشته، این سومین بار است که شبکه پرس تی‌وی به نقل از مقام‌های ارشد بی نام و نشان ایرانی به رد پیشنهادات مطرح شده برای حل بن‌بست موجود می‌پردازد.

منبع: رادیو فردا

دیدگاهتان را بنویسید

همراهان پیام جوان

با عضویت در خبرنامه پیام جوان، در ابتدای هر ماه، نسخه الکترونیکی مجله را به صورت رایگان در ایمیل خود دریافت کنید.
Loading