• Home
  • >
  • زندگی
  • >
  • این خوراکی ها سرشار از ماده معدنی ید هستند

این خوراکی ها سرشار از ماده معدنی ید هستند

پیام جوان: مهم است که با منابع ید در رژیم غذایی سالم آشنا شوید،‌ چون کمبود ید در بدن از علل اصلی شروع اختلالات مرتبط با تیروئید است.

به گزارش فرتاک، ید یکی از ضروری ترین مواد معدنی مورد نیاز بدن است که در تعادل هورمون های تیروئید نقش مهمی دارد. تغییر در سطح و میزان ید در بدن می تواند باعث هیپروتیروئیدیسم ( پرکاری تیروئید ) با کم کاری تیروئید شود که در نهایت بر روی متابولیسم بدن تاثیر می گذارد. البته گرچه افراد روزانه مقدار ید زیادی دریافت نمی کنند، اما نیاز روزانه به این ماده معدنی در دوران بارداری و شیردهی برای زنان دوبرابر می شود و کمبود آن می تواند پیامد های جدی برای مادر و کودک ایجاد کند.

در این مطلب با منبع غنی از ماده معدنی ید آشنا می شویم:‌

نمک ید دار
گرچه نمک، به طور مستقیم غذا محسوب نمی شود، اما درغذاهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرد و منبع خوبی از ید است. این خوراکی حاوی ۱۹۰۰ میکروگرم ید در هر ۱۰۰ گرم است. طعم آن درست مثل نمک معمولی است با این تفاوت که میزان بیشتری ید در خود دارد و می تواند جای نمک معمولی را در رژیم غذایی شما بگیرد. البته نباید در مصرف نمک زیاده روی کنید. با حفظ تعادل در مصرف آن، مراقب فشار خون خود باشید.

جلبک دریایی
دریا منبع اصلی ید است و بنابراین جلبک دریایی حاوی مقدار زیادی از این ماده معدنی است. انواع مختلفی از جلبک های دریایی وجود دارد و از میان آن ها Kelp چهار برابر نیاز متوسط و روزانه افراد، حاوی ید است. یک قاشق غذاخوری از آن ۷۳۰ میکروگرم ید دارد که به عنوان سالاد، سوپ میان وعده و غیره می توانید از آن استفاده کنید.

  مصرف این مکمل ها بعد از ۵۰ سالگی ممنوع است

بلوبری
بلوبری ها، علاوه بر این که منبع غنی از آنتی اکسیدان به حساب می آیند، مقدار زیادی ید در خود دارند. ۱۱ گرم بلوبری حاوی ۴۰۰ میکروگرم ید است. همچنین این میوه، کالری کمی دارد و غنی از ویتامین C ، فیبر، پتاسیم، آهن و کلسیم است.

ماهی تازه
علاوه بر جلبک دریایی،‌غذاها، فراورده ها و محصولات دریایی دیگر نیز منبع خوبی از ید محسوب می شوند.

ماهی Cod یا ماهی روغن، به عنوان غنی ترین ماهی از ید شناخته می شود که در هر ۱۰۰ گرم، ۱۷۰ میکروگرم ید دارد. به علاوه این ماهی سرشار از ویتامین B1،B6 ،B2، و B9 است که به بدن در جذب کربوهیدرات ها، چربی ها و پروتئین ها کمک می کند.

ماهی تن نیز یکی دیگر از منابع ید دریای است که حاوی ۵۰ میکروگرم ید در هر ۱۰۰ گرم است. ماهی ساردین و هیک نیز از دیگر ماهی های غنی از ید هستند.

صدف سیاه
صدف سیاه کالری کمی دارد و در عوض، خواص زیادی به دلیل وجود ویتامین ها، اسید های آمینه و مواد معدنی مثل ید دارد. در هر ۱۰۰ گرم صدف سیاه، ۱۳۰ میکروگرم ید وجود دارد.

گوشت مرغ
مرغ یکی دیگر ازغذاهایی است که ید مورد نیاز بدن را تامین می کنند. هر ۱۰۰ گرم گوشت مرغ، حاوی ۷ میکروگرم ید است.

میگو
میگو ها از محصولات دریایی هستند و بنابراین منبع خوبی از ید در خود دارند. در هر ۱۰۰ گرم از این محصولات، ۳۵ میکروگرم ید وجود دارد.

این موارد فقط نمونه هایی از غذاهای غنی از ید است که شما به راحتی می توانید آن ها را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. با این حال، همیشه به یاد داشته باشید که در مصرف روزانه آن تعادل را حفظ کنید.

  بهترین غذاهای فیبر دار برای کودکان کدامند؟

 

دیدگاهتان را بنویسید

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter

همراهان پیام جوان