• Home
  • >
  • زندگی
  • >
  • ترک برج شهیاد پس از شلیک توپ به مناسبت تحویل سال نو

ترک برج شهیاد پس از شلیک توپ به مناسبت تحویل سال نو

یک هفته پس از شلیک هشت توپ مشقی پای برج شهیاد به مناسبت تحویل سال نو، اخباری از عدم هماهنگی با مدیران و متولیان این برج تاریخی برای برگزاری این مراسم و آسیب دیدن این بنای تاریخی، «احتمالاً» به خاطر این شلیک‌ها، منتشر شده است.

خبرگزاری ایسنا روز یک‌شنبه، هشتم فروردین در گزارشی که دقایقی پس از انتشار آن را از خروجی سایت برداشته است، به نقل از حمید خاکباز، مدیر اجرایی مجموعه برج شهیاد آورده بود که این مراسم بدون هماهنگی با مجموعه فرهنگی هنری برج شهیاد و بنیاد رودکی (متولی برج شهیاد) و اطلاع مدیران آن انجام شده است.

بنا به گزارش خبرگزاری‌های داخلی، مسئولان برج شهیاد در توری که برای خبرنگاران برگزار کرده‌اند در طبقه آخر برج و در حاشیه پنجره‌های ضلع غربی یعنی در امتداد محلی که توپ‌ها که به بام منتهی می‌شود، ترک‌های تازه‌ای را نشان داده‌اند که احتمال می‌رود ناشی از ارتعاشات شلیک توپ‌ها باشد.

روز شنبه، ۳۰ اسفند ۹۹ در لحظه تحویل سال، ارتش هشت توپ مشقی را پای برج شهیاد شلیک کرد، این در حالی است که به گفته مسئولان این برج، این مجموعه در آن روز تعطیل بوده و هیچ‌کسی داخل آن حضور نداشته است.

به گفته مدیران برج شهیاد این مراسم تنها با هماهنگی شهرداری به عنوان متولی فضای سبز اطراف برج شهیاد انجام شده و مدیریت این مجموعه در جریان برگزاری این مراسم نبوده است.

تاکنون برآوردی از خسارات احتمالی به برج شهیاد پس از اجرای این مراسم صورت نگرفته و مسئولان شهرداری و وزارت میراث فرهنگی واکنشی به اخبار منتشرشده نشان نداده‌اند.

برج شهیاد  در سال ۱۳۴۹ به عنوان نماد «ایران مدرن» و برای یادبود جشن‌های ۲۵۰۰ ساله شاهنشاهی ایران ساخته شد و در اسفند ۱۳۵۳ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.

در سال‌های گذشته انتقادهای بسیاری درباره نحوه نگهداشت این بنای تاریخی مطرح شده است، از جمله شیوه آبیاری چمن‌های اطراف این برج و عدم رسیدگی به نفوذ آب به داخل بنا، بخش‌های زیادی از آن را دچار نم‌زدگی، شوره و ریزش کرده است.

منبع: رادیو فردا

دیدگاهتان را بنویسید

همراهان پیام جوان

با عضویت در خبرنامه پیام جوان، در ابتدای هر ماه، نسخه الکترونیکی مجله را به صورت رایگان در ایمیل خود دریافت کنید.
Loading