صدور پیام اصلاح به دلار از مرزها

پیام جوان: به گزارش اقتصادنیوز، قیمت دلار در سومین روز هفته جاری در بازار ارز هرات اصلاح شد. گفته می شود دلار در بازار یاد شده بعد از صعودهای پی در پی روزهای اخیر، امروز بالاخره وارد فاز کاهشی شد.

قیمت دلار در شروع معاملات نقدی امروز با گپ منفی 600 تومانی باز شد. به عبارت دیگر قیمت شروع دلار در هرات امروز 600 تومان پایین تر از قیمت بسته شده روز قبل بود. در نیمه ظهر امروز 500 تومان پایین از قیمت دیروز معامله شد.

صدور پیام اصلاح به دلار از مرزها
در سلیمانیه هم قیمت دلار یک کانال پایین آمد. نرخ دلار سلیمانیه در شروع معاملات دیروز تقریبا 800 تومان پایین تر از روز گذشته به فروش رسید اما در نیمه ظهر دوباره به یک قدمی کانال دیروز رسید. با این حال بررسی ها نشان می دهد دلار در سلیمانیه ظهر امروز 550 تومان ارزان تر از روز گذشته مبادله شد.

نرخ حواله درهم نیز امروز در مقایسه با روز قبل با افت قیمت 150 تومانی روانه بازار شد اما در نیمه ظهر 80 تومان کاهش را ثبت کرد.

با شل شدن نرخ دلار در بازار های همسایه و نرخ حواله درهم، قیمت دلار در تهران هم تا حدودی اصلاح شد.

فعالان بازار در کنار اثر گذاری بازارهای همسایه بر تهران می گفتند بورل، دلار را اصلاح کرد. بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز دوشنبه گفت اتحادیه اروپا نمی‌تواند سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار دهد تا زمانی که دادگاه اتحادیه اروپا این گروه را شناسایی کند.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی این اتحادیه گفت: «این چیزی است که بدون حکم دادگاه نمی‌توان در مورد آن تصمیم گرفت.» جوزپ بورل هنگام ورود به نشست وزرای خارجه در بروکسل به خبرنگاران گفت: «نمی توانید بگویید چون شما را دوست ندارم، پس شما را تروریست می‌دانم».

  بازار ارز تهران در حالت نیمه تعطیل

عده ای از معامله گران می گفتند طبق خبرهای منتشر شده در روز های اخیر قرار بود امروز دوشنبه شورای اتحادیه اروپا درباره قطعنامه پارلمان اروپا تصمیم گیری کند.

برخی از فعالان بازار باور دارند اظهارات بورل تا حدودی تب وتاب احتمال تصویب تروریستی نامیدن سپاه را کاهش داد. از سوی دیگر مجلس امروز اعلام کرد طرحی برای بستن تنگه هرمز در دستور کار مجلس نیست. برخی از معامله گران با ادغام کردن اظهارات بورل و فرزین می گفتند دلار توسط ناخدا بورل اصلاح شد.

البته روز گذشته بانک مرکزی به بازار دلار پیام داد: دلار سهمیه ای افزایش می یابد وخرید وفروش ارز صادرکنندگان ممنوع شد.

رییس‌کل بانک مرکزی شب گذشته هم در دومین گفتگوی خبری خود از راه اندازی بازار مبادله طلا و ارز تا دو هفته آینده خبر داد و گفت: در سامانه ناخدا که به زودی رونمایی می‌شود در این بازار براساس مستندات به متقاضیان ارز خواهیم داد. در طی این مدت صرافی ها را آزاد کردیم تا به متقاضیان تا ۵ هزار یورو بفروشند. فرزین گفت هیچ محدودیت ارزی برای تأمین نیازهای ارزی کشور نداریم و منابع ارزی قابل دسترس شده است. آن طور که سکاندار بانک مرکزی گفته نتایج مذاکرات منطقه ای بسیار مثبت بوده است.

برخی از معامله گران دیشب می گفتند با توجه به این اظهارات می توان انتظار داشت که امروز دلار در موقعیت اصلاح قرار بگیرد و ممکن است اسکناس آمریکایی از سقف تاریخی خود فاصله بگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شویدهمراهان پیام جوان