• Home
  • >
  • ورزشی
  • >
  • یانوش وارگا قهرمان المپیک و جهان در سن 84سالگی در بوداپست مجارستان درگذشت

یانوش وارگا قهرمان المپیک و جهان در سن 84سالگی در بوداپست مجارستان درگذشت

پیام جوان: به گزارش ورزش سه، یانوش وارگا قهرمان المپیک و جهان در سن 84سالگی در بوداپست مجارستان درگذشت.

اسطوره کشتی مجارستانی دو بار قهرمان جهان، دو بار قهرمان اروپا و یک سرهنگ بازنشسته ارتش بود.

وارگا در 21 اکتبر 1939 در آبونی متولد شد، جایی که اصول اولیه این ورزش را آموخت و سپس کار بی‌نظیر خود را در نیروهای مسلح بوداپست هونود به پایان رساند.

در تشک، او با نظم و انضباط خود، استقامت و هیکل فوق‌العاده متمایز شد و در مجموع ده مدال مسابقات جهانی از جمله پنج مدال طلا کسب کرد.

او یکی از شش کشتی‌گیر مجارستانی بود که می‌توانست خود را قهرمان المپیک، قهرمان جهان و قهرمان اروپا بخواند.

او که یکی از بهترین‌ها در سبک‌های یونانی و آزاد محسوب می‌شد، اولین عنوان قهرمانی جهان خود را با دنده شکسته در سال 1963 پس از کسب نقره و برنز در سبک آزاد به ترتیب در سال های 1961 و 1962 به دست آورد.

او در مسابقات جهانی 1967 در وزن 57 کیلوگرم نقره گرفت و در بازی‌های المپیک 1968 مکزیکوسیتی در کنار بهترین دوستش، ایستوان کوزما، به بالای سکو صعود کرد.

دومین مدال طلای او در مسابقات جهانی در سال 1970 به دست آمد که او در وزن 57 کیلوگرم در ادمونتون کانادا قهرمان شد. او در مسابقات جهانی 1971 در صوفیه بلغارستان کار خود را با برنز به پایان رساند.

وارگا پس از دوران ورزشی خود به تشک پشت نکرد و به عنوان سرمربی هونود بوداپست و تیم ملی نوجوانان کار کرد. علاوه بر این او به عنوان یک داور بین‌المللی نیز فعالیت می‌کرد.

  دو کشتی گیر ایران به مرحله نیمه نهایی مسابقات کشتی فرنگی قهرمانی جهان راه یافتند

درگذشت وارگا توسط وزارت دفاع ملی، گارد ملی مجارستان، کمیته المپیک مجارستان، فدراسیون کشتی مجارستان و زادگاهش، آبونی، سوگواری شد و مراسم تشییع وی با افتخارات نظامی برگزار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شویدهمراهان پیام جوان