• Home
  • >
  • ایران و جهان
  • >
  • در پی اعدام علیرضا اکبری، زندانی دوتابعیتی و از مقامات پیشین وزارت دفاع جمهوری اسلامی، بریتانیا دادستان کل ایران را تحریم کرد

در پی اعدام علیرضا اکبری، زندانی دوتابعیتی و از مقامات پیشین وزارت دفاع جمهوری اسلامی، بریتانیا دادستان کل ایران را تحریم کرد

پیام جوان: بریتانیا در اولین اقدام فوری بعد از اعدام علیرضا اکبری، زندانی دوتابعیتی و از مقامات پیشین وزارت دفاع جمهوری اسلامی، دادستان کل ایران را تحریم کرد.

به نقل از رادیو فردا، بر اساس گزارشی که روز شنبه ۲۴ دی‌ماه در سایت وزارت خارجه بریتانیا منتشر شده، محمدجعفر منتظری، دادستان کل ایران، یکی از قدرتمندترین شخصیت‌های قوه قضائیه ایران و مسئول روند محاکمه و مجازات اعدام برای آقای اکبری بوده است.

جیمز کلورلی وزیر خارجه بریتانیا با اشاره به تحریم آقای منتظری گفته است: «دادستانی کل ایران عامل اصلی استفاده وحشیانه جمهوری اسلامی از مجازات اعدام برای اهداف سیاسی است. تحریم او تاکیدی بر انزجار ما از اعدام علیرضا اکبری و تعهد ما به پاسخگویی رژیم به دلیل نقض وحشتناک حقوق بشر است.»

ساعاتی قبل از این اقدام وزارت خارجه بریتانیا با احضار کاردار سفارت ایران در لندن اعلام کرده بود که اعدام آقای اکبری بدون مجازات نخواهد بود.

هم‌زمان وزارت خارجه فرانسه از احضار کاردار ایران در این کشور در واکنش به اعدام آقای اکبری خبر داد.

کاترین کولونا وزیر خارجه فرانسه در دیدار با کاردار سفارت ایران هشدار داد نقض مکرر قوانین بین المللی توسط ایران، به ویژه در رابطه با رفتار با اتباع خارجی و بازداشت خودسرانه آنها، نمی‌تواند بی‌پاسخ بماند.

مرکز رسانه قوه قضاییه روز شنبه ۲۴ دی‌ماه اعلام کرد که حکم اعدام آقای اکبری «به اتهام افساد فی‌الارض و اقدام گسترده علیه امنیت داخلی و خارجی کشور از طریق جاسوسی برای دستگاه اطلاعاتی دولت انگلیس» اجرا شده است.

در فایل‌های صوتی که در چهار روز گذشته، از جمله توسط بی‌بی‌سی فارسی، منتشر شده، می‌توان توضیحات آقای اکبری را شنید که می‌گوید اتهاماتش ساختگی است و از او تحت شکنجه اعتراف گرفته شده است.

  بریتانیا هفت مقام و نهاد جمهوری اسلامی را به‌دلیل سرکوب وحشیانه مردم ایران به فهرست تحریم‌های خود اضافه کرد

با استفاده از گزارش‌های وزارت خارجه بریتانیا و رادیو فردا

دیدگاهتان را بنویسید

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شویدهمراهان پیام جوان