• Home
  • >
  • زندگی
  • >
  • افزایش خطر زوال عقل و ارتباط آن با آلودگی هوا

افزایش خطر زوال عقل و ارتباط آن با آلودگی هوا

در یک مطالعه جدید توسط محققان دانشگاه کالیفرنیا بر روی جوندگان ارتباط بین آلودگی هوا مربوط به ترافیک و خطر بالاتر زوال عقل ناشی از افزایش سن مشخص شده است.

محققان در مطالعه خود مشاهده کردند قرارگیری در معرض آلودگی هوا ناشی از ترافیک موجب تسریع روند بیماری آلزایمر در حیواناتی شد که دارای ژن پرخطر این بیماری بودند.

طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی، حدود ۵۰ میلیون نفر در سطح جهان مبتلا به زوال عقل هستند.

بیماری آلزایمر، که یک بیماری عصبی پیشرونده و برگشت ناپذیر است باعث کاهش حافظه و زوال شناختی می‌شود و شایع‌ترین شکل زوال عقل است.

محققان در این مطالعه، موش‌های نر و ماده را به مدت ۱۴ ماه در معرض هوای فیلتر شده یا هوای آلوده قرار دادند.

محققان دریافتند که قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا ناشی از ترافیک مزمن باعث تسریع و تشدید صفات مربوط به بیماری آلزایمر در موش صحرایی که از نظر ژنتیکی به این بیماری حساس هستند، می‌شود.

دکتر «پاملا لین»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: «داده های ما اثبات می‌کند که آلودگی هوا ناشی از ترافیک، زمان شروع بیماری را کاهش می‌دهد و شدت بیماری را در موش‌های مستعد ابتلاء به آلزایمر افزایش می‌دهد.

وی در ادامه می‌افزاید: «داده ها نشان می‌دهد حتی اگر افراد دارای ژن پرخطر بیماری آلزایمر هم نباشند در صورت قرارگیری مزمن در مقابل آلودگی هوا، با ریسک بالا بیماری آلزایمر روبرو هستند.

  ۹۴ بیمار دیگر قربانی کرونا شدند - شناسایی ۱۱۷۵۰ بیمار جدید

دیدگاهتان را بنویسید

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter

همراهان پیام جوان