• Home
  • >
  • سلامت
  • >
  • مقامات بهداشتی ایران آزمایش واکسن کوبایی روی پاکبانان را تکذیب کردند

مقامات بهداشتی ایران آزمایش واکسن کوبایی روی پاکبانان را تکذیب کردند

سازمان غذا و داروی ایران خبر آزمایش واکسن کوباییِ کرونا بر روی پاکبان‌ها را تکذیب کرد.

در چند روز گذشته همزمان با انتشار اخباری مبنی بر آغاز واکسیناسیون پاکبانان در بعضی شهرهای کشور، برخی منابع غیررسمی این اقدام را آغاز فاز مطالعات انسانی واکسن کوبایی کرونا دانسته و از آن انتقاد کردند.

در واکنش به این انتقادها علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، روز جمعه، ششم فروردین، از تزریق واکسن‌های روسی و چینی به پاکبان‌ها خبر داد.

در همین حال حیدر محمدی، مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو، در پاسخ به سوال خبرگزاری فارس درباره ایرانی بودن واکسن تزریق شده به پاکبان‌ها گفت: «شرکت‌های تولیدکننده واکسن ایرانی از طریق اطلاعیه اقدام به ثبت نام داوطلبان برای تست واکسن‌هایشان کرده‌اند.»

کیانوش جهانپور، سخنگوی سازمان غذا و دارو،‌ ۲۱ اسفندماه از ورود محموله صد هزار دوزی از واکسن کرونای «سوبرانا» ساخت کوبا خبر داده و گفته بود که مطالعه کارآزمایی بالینی واکسن کوبایی بر روی ۵۰ هزار نفر در ایران در روزهای ابتدایی سال جدید در حداقل پنج دانشگاه علوم پزشکی خارج از پایتخت انجام خواهد شد.

وزارت بهداشت ایران و ستاد ملی مقابله با کرونا آغاز واکسیناسیون ۳۰ هزار پاکبان در کشور را در راستای اجرای برنامه واکسیناسیون بر اساس اولویت‌بندی‌های از پیش تعیین‌شده اعلام می‌کنند. این در حالی است که در ماه‌های گذشته نوع واکسن‌های انتخابی ایران همواره مورد انتقاد برخی کارشناسان بوده است.

منبع: رادیو فردا

دیدگاهتان را بنویسید

همراهان پیام جوان

با عضویت در خبرنامه پیام جوان، در ابتدای هر ماه، نسخه الکترونیکی مجله را به صورت رایگان در ایمیل خود دریافت کنید.
Loading