• Home
  • >
  • ایران و جهان
  • >
  • رد صلاحیت عضو زرتشتی شورای یزد به دلیل عدم التزام به اسلام

رد صلاحیت عضو زرتشتی شورای یزد به دلیل عدم التزام به اسلام

سپنتا نیکنام، رئیس انجمن زرتشتی های یزد و عضو شورای این شهر، خبر داد که به خاطر عدم التزام به اسلام در انتخابات شورای شهر تهران رد صلاحیت شده است.

آقای نیکنام در اتاق سایت انتخاب در کلاب هاوس گفت که برای انتخابات ششمین دوره شوراهای شهر و روستا از حوزه تهران ثبت نام کرده، اما او را با عنوان «عدم التزام به اسلام» رد صلاحیت کرده اند.

سپنتا نیکنام رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای شهر یزد است. او سابقه دو دوره عضویت در شورای شهر یزد را دارد.

عضویت آقای نیکنام در شورای شهر یزد در سال ۹۶ به دنبال شکایت نامزد اصولگرای شکست خورده این شورا، با حکم دیوان عدالت اداری و به استناد نامه‌ای از احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان در حالی تعلیق شده بود که او با رای اکثریت مردم یزد به عضویت شورای شهر انتخاب شده و رئیس کمیسیون برنامه و بودجه این شورا بود.

رای دیوان عدالت اداری در زمینه شکایت علی‌اصغر باقری، رقیب شکست‌خورده اصولگرای نیکنام مبنی بر تعلیق وی از عضویت در شورای شهر یزد به دلیل «غیرمسلمان بودن»، با استناد به ابلاغیه آیت‌الله احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان، در زمان تایید صلاحیت نامزدها صورت گرفته بود.

او به استناد به قاعده «نفی سبیل» ابلاغ کرده بود غیرمسلمانان نمی‌توانند در شوراهای شهر حضور داشته باشند. برپایه این قاعده، غیرمسلمانان نمی‌توانند بر مسلمانان سلطه پیدا کنند.

تعلیق سپنتا نیکنام با انتقادهای گسترده‌ای در داخل و خارج از ایران روبه‌رو شد و اختلاف مجلس و شورای نگهبان در مورد نیکنام سرانجام به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع شد که در نهایت با رای مجمع، سپنتا نیکنام به شورای شهر یزد بازگشت.

  احمد جنتی از سمت ریاست شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استعفا داد

بر اساس گزارش رادیو فردا

دیدگاهتان را بنویسید

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شویدهمراهان پیام جوان