• Home
  • >
  • زندگی
  • >
  • فضانورد آپولو ۱۱ در ۹۰ سالگی درگذشت

فضانورد آپولو ۱۱ در ۹۰ سالگی درگذشت

خانواده مايکل کالينز، فضانورد آمريکايی و از سرنشينان آپولو ۱۱، روز چهارشنبه هشتم ارديبهشت در بيانيه‌ای اعلام کرد که او بر اثر ابتلا به سرطان درگذشته است.

نيل آرمسترانگ و باز آلدرين دو فضانورد ديگر آپولو ۱۱ در ۲۰ ژوئيه ۱۹۶۹ با کپسول فضايی کوچکی روی ماه فرود آمدند و نام‌شان به‌عنوان نخستین انسان‌هایی که بر سطح اين سياره قدم گذاشتند، به ثبت رسید.

وظيفه مايکل کالينز اين بود که در اين لحظه تاريخی، حدود ۲۱ ساعت در کپسول فرماندهی آپولو ۱۱ بماند تا همکارانش بازگردند. به همين دليل از او به عنوان سومين فضانورد «فراموش‌شده» آن ماموريت تاريخی ياد می‌شود.

مايکل کالينز در کتاب زندگينامه خودنوشتش (اتوبیوگرافی) که در سال ۱۹۷۴ با عنوان «آتش‌به‌دوش: سفرهای یک فضانورد» منتشر شد، خاطراتش از آن ماموريت تاريخی را بازگو کرده است. او معمولا از صحبت و تبليغ در اين زمينه دوری می‌کرد.

این فضانورد آمریکایی در بيانيه‌ای که در سال ۲۰۰۹ از سوی ناسا منتشر شد گفت: «اگر بگويم که در ماموريت آپولو ۱۱ من مهم‌ترين نقش را ايفا کردم، دروغ و يا حماقت خواهد بود. اما می‌توانم صادقانه بگويم از نقشی که در آن ماموريت ايفا کردم عمیقا راضی هستم».

برگرفته از رادیو فردا

دیدگاهتان را بنویسید

همراهان پیام جوان

با عضویت در خبرنامه پیام جوان، در ابتدای هر ماه، نسخه الکترونیکی مجله را به صورت رایگان در ایمیل خود دریافت کنید.
Loading