• Home
  • >
  • ایران و جهان
  • >
  • جهانگیری خواستار انتشار فیلم و صوت کامل جلسه‌ی حیدر مصلحی و شورای نگهبان پیرامون رد صلاحیت هاشمی رفسنجانی شد

جهانگیری خواستار انتشار فیلم و صوت کامل جلسه‌ی حیدر مصلحی و شورای نگهبان پیرامون رد صلاحیت هاشمی رفسنجانی شد

روز یک‌شنبه ۲۳ خرداد، حیدر مصلحی، وزیر سابق اطلاعات ایران، در مصاحبه‌ای تصویری با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۲ گفت که خودش عامل ردصلاحیت اکبر هاشمی رفسنجانی بوده چرا که برآوردهای وزارت اطلاعات حاکی از پیروزی او در آن انتخابات بود.

حیدر مصلحی در این مصاحبه گفت به شورای نگهبان اطلاع داده بود که ارزیابی وزارت اطلاعات از «کف خیابان‌ها» و محاسبه «هزینه فایده برای نظام» حاکی از آن است که آقای هاشمی رفسنجانی رای می‌آورد.

پس از آن، عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان، این اظهارات را رد کرده و ادعا کرده است که اعضای شورای نگهبان حرف‌های آقای مصلحی «را قبول نداشتند».

یک روز بعد از اظهارات آقای مصلحی، اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری، در رشته توئیتی، ضمن اعتراض به «نادیده گرفتن قانون و ⁧حقوق اساسی ملت⁩» در آن انتخابات، خواستار انتشار فیلم و صوت کامل آن جلسه شد.

اسحاق جهانگیری در پیام خود گفته است: «به عنوان رئیس ستاد مرحوم آیت الله ⁧هاشمی رفسنجانی⁩ در انتخابات ریاست جمهوری ۹۲، از شورای محترم نگهبان می‌خواهم که برای جبران حقوق پایمال شده و احترام به ⁧افکار عمومی⁩ به جای هرگونه پاسخگویی غیر مؤثر، اقدام به انتشار فیلم و صوت کامل آن جلسه مهم کند.»

او هم‌چنین گفته است که «اظهارات دیرهنگام ⁧وزیر اطلاعات⁩ ⁧دولت دهم⁩ تامل‌برانگیز است، چه جریانی با چه رویکردی مصلحت نظام را در ⁧رد صلاحیت⁩ آیت الله ⁧هاشمی رفسنجانی⁩ که به شهادت تاریخ از استوانه‌های انقلاب و نظام بود، می‌داند؟»

معاون اول حسن روحانی تأکید کرده که «بر اساس چه گزارش‌ها و مستنداتی دربارهٔ مهم‌ترین مسائل کشور حتی در ⁧شورای نگهبان⁩ تصمیم‌سازی و تصیم‌گیری می‌شود؟

  انفجار ساختمان ۵ طبقه دو مصدوم برجای گذاشت

شورای نگهبان سال ۱۳۹۲ با ردصلاحیت آقای هاشمی رفسنجانی که از ابتدای حکومت جمهوری اسلامی عالی‌ترین سمت‌ها را در کشور بر عهده داشت، شوک بزرگی به انتخابات آن سال وارد آورد. آقای هاشمی اما در ادامه از حسن روحانی حمایت کرد که ناظران معتقدند این حمایت در پیروزی روحانی نقش تعیین‌کننده‌ای داشت.

محمود صادقی: احتمالاً شاهد گزارش هزینه-فایده‌ زندگی و مرگ رفسنجانی هم خواهیم بود

در ادامه واکنش‌ها به سخنان وزیر سابق اطلاعات ایران مبنی بر این‌که با ارائه «هزینه و فایده برای نظام» به شورای نگهبان عامل ردصلاحیت اکبر هاشمی رفسنجانی برای انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۳۹۲ شده است، یک نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی نوشت: «احتمالاً چند وقت دیگر شاهد گزارش هزینه-فایده‌ی زندگی و مرگ او نیز خواهیم بود.»

محمود صادقی، حقوقدان و نماینده پیشین مجلس، روز دوشنبه ۲۴ خرداد در توئیتر نوشت: «با این گزارش وزیر وقت اطلاعات درباره هزینه-فایده‌ی تأیید و رد صلاحیت هاشمی رفسنجانی، احتمالاً چند وقت دیگر شاهد گزارش هزینه-فایده‌ی زندگی و مرگ او نیز خواهیم بود.»

اشاره آقای صادقی به ابهامات پیرامون مرگ آقای رفسنجانی در روز ۱۹ دی ۱۳۹۵ هنگام شنا در یک استخر اختصاصی است که پیش از این نیز بارها به‌خصوص از سوی فرزندان او مطرح شده است.

پس از درگذشت هاشمی رفسنجانی، فاطمه هاشمی، فرزندش، اعلام کرد که در جسد پدرش و حوله‌ای که با آن او را به بیمارستان منتقل کردند، «مقدار قابل توجهی رادیواکتیو کشف شده است».

فاطمه هاشمی همچنین گفته بود که با بررسی نهادهای امنیتی مشخص شده بدن او و مادرش هم آغشته به رادیواکتیو است.

بعد از طرح این موضوع، فرزندان هاشمی رفسنجانی از تشکیل پرونده‌ای در شورای‌عالی امنیت ملی برای بررسی علت فوت او خبر دادند، اما سه سال بعد غلامعلی رجایی، از مشاوران هاشمی رفسنجانی، اعلام کرد که «بیش از دو سال پس از تشکیل این پرونده هرچند موضوع فوت اکبر هاشمی رفسنجانی مختومه نشده، اما رسیدگی به این پرونده فعلاً متوقف شده است.»

  مایکروسافت ورد به کمک هوش مصنوعی نوشته‌هایتان را بی‌عیب‌ونقص می‌کند

منبع: رادیو فردا

دیدگاهتان را بنویسید

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شویدهمراهان پیام جوان