• Home
  • >
  • زندگی
  • >
  • سردرگمی کارشناسان ناسا در مواجه با اختلال تلسکوپ فضایی هابل

سردرگمی کارشناسان ناسا در مواجه با اختلال تلسکوپ فضایی هابل

چالشی جدید در تلسکوپ فضایی هابل کارشناسان ناسا را به ستوه آورده است. طبق گزارش رسانه‌های مختلف، ناسا ۷ روز است که تلاش دارد اختلالی در رایانه ظرفیت بار هابل را برطرف کند. این سیستم در ۱۳ ژوئن مختل شد و تیم عملیاتی روز بعد (۱۴ ژوئن) پروژه نتوانستند آن را دوباره روشن یا ماژول حافظه پشتیبان آن را فعال کنند.

همچنین تلاش ناسا برای فعال سازی هر دو سیستم در ۱۷ ژوئن نیز نافرجام بود. با این وجود سازمان فضایی آمریکا اعلام کرد تلسکوپ و ابزارهای علمی آن در وضعیت خوبی هستند، هرچند اپراتورهای تلسکوپ برای احتیاط آن را در وضعیت ایمن قرار داده‌اند.

این نخستین بار در سال جاری نیست که هابل دچار اختلال می‌شود. در ماه مارس پس از اختلالی نرم افزاری در رایانه اصلی پرواز هابل، ناسا چند روز را صرف احیای ابزار کرد. همچنین مشخص شده سطح ولتاژ «دوربین واید فیلد ۳» این تلسکوپ نیز طی دهه‌های متمادی کاهش یافته است.

در خصوص اختلال به وجود آمده در دوربین، سن ابزار تأثیرگذار است. در سیستم ظرفیت بار هابل از یک رایانه NSSC-۱ استفاده شده که متعلق به دهه ۱۹۸۰ میلادی است و شامل دو رایانه و چهار ماژول حافظه ۶۴k CMOS است.

در هر زمان فقط یک رایانه و یک ماژول حافظه فعال می‌مانند. اما اگر یک رایانه از کار افتاده باشد، در فرایند عملکرد دستگاه اختلال ایجاد می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

همراهان پیام جوان

با عضویت در خبرنامه پیام جوان، در ابتدای هر ماه، نسخه الکترونیکی مجله را به صورت رایگان در ایمیل خود دریافت کنید.