• Home
  • >
  • زندگی
  • >
  • سیارکی که تمام ساکنین زمین را میلیاردر می‌کند؟ فرصت پژوهشی خارق‌العاده برای محققان

سیارکی که تمام ساکنین زمین را میلیاردر می‌کند؟ فرصت پژوهشی خارق‌العاده برای محققان

ناسا تصمیم دارد سال ۲۰۲۲ مأموریتی به سیارک ۱۶ Psyche انجام دهد تا مشخص شود آیا این جسم آسمانی واقعاً فلزاتی به ارزش ۱۰ هزار کوادریلیون دلار در خود دارد و می‌تواند تمام ساکنان زمین را میلیاردر کند یا خیر.

تخمین‌های پیشین حاکی از آن بود که ترکیبات سیارک حداقل از ۹۵ درصد فلز تشکیل شده و احتمالاً مملو از آهن، نیکل و طلا خواهد بود.

اما اکنون تحقیق جدید نشان می‌دهد میزان فلزات سیارک مذکور کمتر از از تخمین‌های قبلی است. تحقیق مذکور در ژورنال «پلانتری ساینس» منتشر شده و نشان می‌داد ۱۶Psyche از ۸۲.۵ درصد فلز، ۷ درصد پروکسن با آهن اندک و ۱۰.۵ درصد کندریت کربنی تشکیل شده است. همچنین ۳۵ درصد از فضای داخل سیارک تو خالی تخمین زده شده است. بنابراین می توان پیش بینی کرد سیارک ۱۶Psyche توده‌ای از سنگ و خاک است.

دیوید کانتیلو یکی از دانشجویان دانشگاهUArizona و محقق ارشد پژوهش در این باره می‌نویسد: کاهش محتوای فلزی و تراکم سیارک جالب است.

به گفته کانتیلو به نظر می‌رسد داخل سیارک بیشتر از سنگ و خاک تشکیل شده باشد و فلز آن کمتر از تخمین‌های پیشین کارشناسان باشد.

اگر در ۱۶Psyche فلزات کمتر و سنگ و خاک بیشتری وجود داشته باشد، احتمالاً این سیارک نیز مشابه نمونه‌های دیگر سیارک ها در منظومه شمسی است.

با این وجود ناسا معتقد است سیارک مذکور فرصت پژوهشی خارق العاده ای برای محققان فراهم می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

همراهان پیام جوان

با عضویت در خبرنامه پیام جوان، در ابتدای هر ماه، نسخه الکترونیکی مجله را به صورت رایگان در ایمیل خود دریافت کنید.