• Home
  • >
  • سیاسی
  • >
  • ژنرال آستین میلر: شبه نظامیان موسوم به خیزش مردمی، می‌توانند افغانستان را به جنگ داخلی سوق دهند

ژنرال آستین میلر: شبه نظامیان موسوم به خیزش مردمی، می‌توانند افغانستان را به جنگ داخلی سوق دهند

ژنرال آستین میلر، عالی‌ترین مقام نظامی آمریکا در افغانستان، روز سه‌شنبه، ۸ تیر، از تصرف سریع بسیاری از مناطق افغانستان به دست گروه طالبان ابراز نگرانی کرده و در مورد بروز جنگ داخلی در این کشور هشدار داد.

این مقام نظامی آمریکا در کابل در جمع خبرنگاران هشدار داد که شبه‌نظامیان موسوم به «خیزش مردمی» که برای کمک به نیروهای دولتی افغان مستقر شده‌اند، «می‌توانند کشور را به جنگ داخلی سوق دهند.»

گروه طالبان در پیشروی‌های سریع خود در روزهای اخیر بیش از ۵۰ شهرستان را تحت کنترل خود درآورده و این درگیری‌ها تاکنون حدود پنج هزار خانوار را در شمال افغانستان آواره کرده است.

بسیاری از ساکنان بیش از ۱۵ ولایت افغانستان در روزهای گذشته در حرکتی خودجوش، مسلح شده و با تشکیل نیروهای «خیزش مردمی» حمایت خود را از نیروهای دولتی علیه طالبان اعلام کردند.

ژنرال میلر در این باره روز سه‌شنبه گفت: «در صورت ادامه مسیری که هم‌اکنون جریان پیدا کرده، جنگ داخلی بدون شک در چشم‌انداز دیده می‌شود و این باید مایه نگرانی جامعه‌ی جهانی باشد.»

این سخنان آقای میلر در حالی بیان می‌شود که روز دوشنبه اعضای مجلس نمایندگان افغانستان خواهان قانونمند شدن نیروهای «خیزش مردمی» برای مقابله با طالبان شدند.

گروه طالبان از اواسط اردیبهشت‌ماه امسال حملات تهاجمی خود را در چند جبهه مهم آغاز کرد و اکنون مدعی است که بیش از ۸۰ وُلسوالی (شهرستان) از مجموع ۴۲۱ ولسوالی افغانستان را در اختیار دارد.

ارتش آمریکا از ۱۱ خرداد امسال روند خروج نیروها را آغاز کرده و تعدادی از پایگاه‌های نظامی را به نیروهای دولتی افغانستان تحویل داده است.

در همین حال، جو بایدن، رئیس‌ جمهوری آمریکا، روز چهارم تیرماه در دیدار با اشرف غنی رئیس‌جمهوری و عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان در کاخ سفید تأکید کرد که پس از اتمام روند خروج نیروهای نظامی آمریکا، دولتش به همکاری با کابل در زمینه‌های مختلف ادامه خواهد داد.

بر اساس گزارش رادیو فردا

دیدگاهتان را بنویسید

همراهان پیام جوان

با عضویت در خبرنامه پیام جوان، در ابتدای هر ماه، نسخه الکترونیکی مجله را به صورت رایگان در ایمیل خود دریافت کنید.