• Home
  • >
  • سیاسی
  • >
  • پایان تبلیغات نامزدهای ریاست جمهوری ایران و درصد پایین مشارکت‌کنندگان

پایان تبلیغات نامزدهای ریاست جمهوری ایران و درصد پایین مشارکت‌کنندگان

تبلیغات برای انتخابات از ساعت هفت صبح پنجشنبه پایان گرفت و چهار کاندیدا باقی ماندند. زاکانی، جلیلی و مهرعلیزاده از نامزدی انصاف دادند. حسن قاضی‌زاده هاشمی با تکذیب انصراف خود، تلویزیون سراسری را به دلیل پخش خبر نادرست به شکایت تهدید کرد.

عبدالناصر همتی، تنها نامزد غیراصولگرا در نامه‌ای سرگشاده از مردم خواستار مشارکت شد و گفت که رأی ندادن به معنای حکومت قدرتمندان با کمترین رأی و بیشترین زور خواهد بود.

محسن رضایی نیز تعهدنامه‌ای امضا کرده که در آن آمده است، اگر رئیس جمهور شد و بعد دو سال وعده‌هایش را عملیاتی نکرد، از این مقام کناره می‌گیرد. رسانه‌های داخلی ایران این تعهدنامه دست‌نویس را عجیب توصیف کرده‌اند.

آخرین نظرسنجی مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) در ۴۸ ساعت مانده به انتخابات نشان می‌دهد که حدود ۳۳درصد مردم در انتخابات شرکت نمی‌کنند. بر اساس این نظرسنجی، ابراهیم رئیسی ۷/ ۶۳درصد آرا را می‌اورد، محسن رضایی ۹/ ۸، عبدالناصر همتی ۲/ ۴ و قاضی‌زاده هاشمی ۳ درصد رأی دارند.

عبدالناصر همتی در نامه‌اش به مردم از آنها خواست، “معترض باشند اما منفعل نباشند و با انتخابات قهر نکنند”. به گفته او “رأی ندادن به معنای باقی ماندن قدرتمندان و حکومت با کمترین رأی و بیشترین زور خواهد بود”.

او تصریح کرد: «هرکس از حق رأی خود صرف نظر کد، در واقع به همان کسانی رأی داده که از دست ‌آنها عصبانی است. هر کس از حق رأی صرفنظر کند به کسانی رأی داده که می‌گویند رأی مردم اهمیتی ندارد.»

رئیس کل سابق بانک مرکزی هشدار داد که “قهر کردن با صندوق‌های رأی پیروزی نخواهد بود، بلکه باعث خوشحالی سیاست‌بازانی خواهد شد که هر کس را می‌خواهند به قدرت می‌رسانند و انتخابات را به انتصابات تبدیل می‌کنند”.

انتخابات ۱۴۰۰ سردترین انتخابات تاریخ جمهوری اسلامی است. با وجود تحرکی که در روزهای اخیر برای موضع‌گیری‌ها و اعلام حمایت‌ها ایجاد شده، ندای تحریم هم‌چنان بلندتر از دعوت به مشارکت است.

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور جمهوری اسلامی با اذعان به مشارکت پایین مردم‌، همه‌گیری کرونا و اقدامات شورای نگهبان را عامل “رخوت” در انتخابات دانسته است. فضلی نرخ مشارکت را ۴۷درصد اعلام کرده، اما معاون سیاسی او پیش‌تر گفته که این میزان بین ۳۲ تا ۴۷ درصد خواهد بود.

سخنگوی ستاد انتخابات اعلام کرده که نتایج تا ظهر شنبه ۲۹ خرداد مشخص خواهد شد.

بر اساس گزارش دویچه وله

دیدگاهتان را بنویسید

همراهان پیام جوان

با عضویت در خبرنامه پیام جوان، در ابتدای هر ماه، نسخه الکترونیکی مجله را به صورت رایگان در ایمیل خود دریافت کنید.