• Home
  • >
  • سیاسی
  • >
  • شهردار تهران پرستوها را تایید کرد: نفهمیدم به کجا وابسته هستند
پیروز حناچی

شهردار تهران پرستوها را تایید کرد: نفهمیدم به کجا وابسته هستند

پیروز حناچی، شهردار تهران با تایید تلاش برخی افراد یا نهادها برای به دام انداختن او از طریق «پرستوها» گفته است: «رد و اثری پیدا نکردم که بفهمم وابسته به کجا هستند».

واژه پرستو درباره زنانی به کار می‌رود که نهادهای امنیتی بر سر راه مقامات، چهره‌های سیاسی، منتقدان و مخالفان حکومت و حتی دیپلمات‌های خارجی قرار می‌دهند تا برای آنان پرونده‌سازی کنند.

آقای حناچی در گفت‌وگویی که روز یک‌شنبه، ۱۹ اردیبهشت در روزنامه شرق منتشر شده، تاکید کرده است که «کسانی که مسئولیت دارند در معرض دید هستند و خودشان باید مراقبت کنند».

خبرنگار روزنامه شرق همچنین با اشاره به ماجرای محمدعلی نجفی، شهردار سابق تهران، از موضوع پرستوها به عنوان «چالش دائمی» نام برده است و حناچی در پاسخ گفته است که بعد از ماجرای نجفی قصد نداشته دیگر در شهرداری کار کند ولی با توجه به رای مردم، به کار خود ادامه داده است.

محمد علی نجفی، شهردار سابق تهران و از سیاستمداران اصلاح طلب به قتل میترا استاد، همسر دومش در روز ۷ خرداد سال ۹۸ اعتراف کرد و علت قتل «اختلافات خانوادگی» اعلام شد.

در جریان رسیدگی به این پرونده، تعدادی از چهره‌های اصلاح‌طلب و علی مطهری، نماینده مجلس شورای اسلامی، میترا استاد را متهم کردند که «پرستو» بوده است.

موضوع پرستو درباره دوران شهرداری غلامحسین کرباسچی نیز مطرح شد. بیژن اشتری، مترجم، در خرداد سال ۹۸ و در زمان اوج گرفتن بحث «پرستو»های امنیتی در پرونده محمدعلی نجفی، شهردار تهران، ادعا کرد که در زمان مدیریت آقای کرباسچی در شهرداری تهران، یک زن جوان روزنامه‌نگار به او گفته که «دوست‌دختر شهردار تهران است».

آقای اشتری ادعا کرده بود که رابطه آن روزنامه‌نگار با شهردار پیشین تهران «در نقش پرستو، در سقوط آقای کرباسچی از این سمت نقش داشت».

این ادعا به واکنش و شکایت غلامحسین کرباسچی مواجه شد و دادگاهی در تهران، آذرماه سال گذشته آقای اشتری را «به ۷۴ ضربه شلاق، پرداخت چهار میلیون تومان جریمه نقدی و سه سال زندان تعلیقی» محکوم کرد.

منبع: رادیو فردا

دیدگاهتان را بنویسید

همراهان پیام جوان

با عضویت در خبرنامه پیام جوان، در ابتدای هر ماه، نسخه الکترونیکی مجله را به صورت رایگان در ایمیل خود دریافت کنید.
Loading