وضعیت وخیم حسین رونقی و آرش صادقی در زندان

پیام جوان: خواهر حسین رونقی نسبت به وضعیت برادرش در زندان اوین هشدار داد و حال او را «بسیار وخیم» عنوان کرد، همزمان پدر آرش صادقی نیز با اشاره به ابتلای فرزندش به نوعی از سرطان استخوان، نسبت به پیامد عدم دسترسی آرش در زندان اوین به داروهای ضروری، هشدار داد.

به گزارش رادیو فردا، سکینه رونقی، خواهر حسین رونقی، فعال حقوق بشر و روزنامه‌نگار زندانی، در صفحه اینستاگرام خود نوشت که برادرش تماس گرفته و وضعیتش «بسیار وخیم» است او نوشت پزشکان گفته‌اند حسین رونقی «تا پنج شش روز بیشتر دوام نمی‌آورد و باید فورا در بیمارستان بستری شود.»

ساعاتی پیش نیز احمد رونقی، پدر حسین رونقی با انتشار یک پیام ویدیویی گفت که فرزندش روز پنج‌شنبه در تماسی از زندان اعلام کرده است که «حالش اصلا خوب نیست».

او افزود که چهارشنبه شب حال حسین رونقی بار دیگر «بد» شده و «از ادرارش خون دفع می‌شده است» و با آنکه پزشکان تاکید دارند که «حسین باید الان به بیمارستان انتقال داده شود» اما مقام‌های زندان او را همچنان در بهداری زندان اوین نگهداشته‌اند.

احمد رونقی با هشدار نسبت به اینکه نتیجه آزمایشات حسین رونقی «اصلا خوب نبوده هر آن امکان سکته قلبی و مغزی براش وجود دارد»ف گفت: حسین در تماسی دیگر و در حالی که «صداش خوب نبود و باید سریعا به بیمارستان انتقال داده شود.

پدر حسین رونقی افزود که فرزند زندانیش خواستار انتقال به بیمارستان با همراهی پدر و مادر خود است «هیچ اعتمادی» به آنها(حکومتی‌ها) ندارد.»

همزمان سکینه رونقی، خواهر حسین رونقی، عصر پنج‌شنبه در صفحه اینستاگرام خود نوشت: «حسین را به بند انتقال دادند. وضعیتش بسیار وخیم است طوری که پزشکان گفتند تا پنج شش روز بیشتر دوام نمی‌آورد و باید فورا در بیمارستان بستری شود.»

  بایدن: واشینگتن در واکنش به سرکوب خشونت‌آمیز اعتراضات مردم در ایران، هزینه‌های بیشتری را بر جمهوری اسلامی تحمیل خواهد کرد

زلیخا موسوی، مادر حسین رونقی، نیز پیش از این با انتشار یک فایل صوتی به نقل از فرزندش گفت که او هنوز روی ویلچر در بهداری زندان نگهداری می‌شود و اجازه‌ مرخصی پزشکی به او داده نشده است

از سوی دیگر حسن رونقی، برادر حسین رونقی، نیز اقدامات مقام‌های جمهوری اسلامی، قوه قضائیه و سازمان زندان‌ها علیه حسین رونقی را « شکنجه خاموش» برادر، پدر، مادر و همه اعضای خانواده خود خواند و تاکید کرد که این شکنجه خاموش باید متوقف شود.

وضعیت آرش صادقی

همزمان حسین صادقی، پدر آرش صادقی، نیز با گذشت بیش از چهل روز از بازداشت فرزندش، با اشاره به ابتلای او به نوعی از سرطان استخوان نسبت به حال جسمی فرزندش و پیامد عدم دسترسی او به داروهایش هشدار داد.

پدر آرش صادقی عصر پنج‌شنبه بیست و ششم آبان ماه در صفحه اینستاگرام خود نوشت: «‏در تماس تلفنی آرش متوجه شدیم که داروهای آرش در بهداری زندان موجود نیست و اجازه اینکه از بیرون دارو تهیه کنیم هم نداریم.»

حسین صادقی تاکید کرد که «آرش بیمار است و نیاز به دارو دارد» و باید رژیم غذایی متناسب با بیماری خود داشته باشد.

پدر آرش صادقی تاکید کرد که «هر یک روز بودن در زندان برای آرش یعنی یک روز از درمان دور شدن و این خطر برای پسرم خطر جانی دارد.»

به گفته حسین صادقی، فرزند آرش صادقی به بیماری کندروسارکوم، نوعی سرطان استخوان، مبتلاست و باید هر ماه آزمایش خون مخصوص و اسکن بافت استخوان انجام دهد».

آرش صادقی از ۱۸ مهر ماه بازداشت شده است و با گذشت بیش از چهل روز از بازداشت، مقام‌های قوه قضائیه جمهوری اسلامی بار دیگر قرار بازداشت و بازجویی او را برای یک ماه دیگر تمدید کرده‌اند.

  بارتومئو و اعلام جلسه فوری هیئت مدیره بارسلونا

او فعال مدنی و از فعالان دانشجوی پیشین دانشگاه علامه طباطبایی است که سال‌ها پیش از تحصیل محروم شد. آرش صادقی اولین بار در تیر ماه سال ۸۸ در جریان اعتراضات جنبش سبز بازداشت و پس از آن بارها بازداشت و دست‌کم ۵ سال و ۶ ماه نیز به حکم دادگاه انقلاب شده است.

مادر او، فرحناز درگاهی، در جریان یورش سال ۸۹ نیروهای سازمان اطلاعات سپاه به منزلشان دچار حمله قلبی شد و در بیمارستان درگذشت.

آرش صادقی در حالی هجدهم مهرماه بار دیگر بازداشت شده است که حدود یک سال و نیم قبل در یازدهم اردیبهشت‌ سال ۱۴۰۰ پس از تحمل ۵ سال و شش ماه حبس از زندان رجایی شهر کرج آزاد شده بود.

دیدگاهتان را بنویسید

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شویدهمراهان پیام جوان