• Home
  • >
  • سیاسی
  • >
  • تمدید زمان بررسی صلاحیت نامزدهای ریاست‌جمهوری در شورای نگهبان
سخنگوی شورای نگهبان

تمدید زمان بررسی صلاحیت نامزدهای ریاست‌جمهوری در شورای نگهبان

سخنگوی شورای نگهبان شامگاه چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت اعلام کرد که این شورا هنوز در زمینه بررسی صلاحیت‌ها به جمع‌بندی نهایی نرسیده است.

عباسعلی کدخدایی در مصاحبه با بخش خبر تلویزیون حکومتی ایران گفت: «ما امروز صبح و بعد از ظهر جلسه بررسی صلاحیت داوطلبان را داشتیم و با توجه به گزارش‌های کارشناسی و دقت اعضای محترم، بررسی‌ها ادامه دارد».

او افزود: «ما به جمع‌بندی نهایی نرسیدیم و باید از پنج روز دوم مهلت قانونی خود برای بررسی‌ها استفاده کنیم».

به گفته آقای کدخدایی، بعید است که شورای نگهبان زودتر از مهلت ۱۰ روزه، نتایج نهایی بررسی صلاحیت‌ها را اعلام کند.

طبق آمارهای شورای نگهبان ۵۹۲ نفر برای نامزدی در انتخابات ریاست‌جمهوری امسال ثبت‌نام کرده‌اند. این در حالی است که تعداد ثبت‌نام‌کنندگان در انتخابات سال ۹۶ حدود هزار و ۶۳۰ نفر بود.

جلسه بعدی شورای نگهبان روز شنبه اول خرداد برگزار می‌شود.

اعضای شورای نگهبان، شامل شش فقیه و شش حقوقدان، مسئول بررسی صلاحیت نامزدهای انتخابات و همچنین بررسی مصوبات مجلس ایران هستند. این نهاد فقط صلاحیت آن دسته از چهره‌های درون‌حکومتی سیاسی و مذهبی را تایید می‌کند که علاوه بر مرد بودن و اعتقاد به مذهب شیعه دوازده امامی، به نظام جمهوری اسلامی و ولایت مطلقه فقیه هم اعتقاد و التزام عملی داشته باشند.

این دوره از انتخابات در شرایطی برگزار می‌شود که رشته اعتراضات اخیر سراسری در ایران، از جمله در دی‌ ۹۶، مرداد ۹۷ و آبان‌ ۹۸ کلیت نظام جمهوری اسلامی را هدف گرفته‌اند و در آن‌ها شعارهایی علیه هر دو جناح اصلاح‌طلب و اصولگرا نیز سر داده شد.

با استفاده از گزارش خبرگزاری ایسنا و سایت رادیو فردا

دیدگاهتان را بنویسید

همراهان پیام جوان

با عضویت در خبرنامه پیام جوان، در ابتدای هر ماه، نسخه الکترونیکی مجله را به صورت رایگان در ایمیل خود دریافت کنید.
Loading